Andrzej Duda szykuje nowe kroki ws. referendum

Zanim prezydent Andrzej Duda złoży w Senacie projekt postanowienia o zarządzeniu referendum wraz z ostateczną wersją pytań, na pewno spotka się z marszałkiem Stanisławem Karczewskim; nie zaskoczymy marszałka Senatu projektem – zadeklarował prezydencki minister Paweł Mucha.

  • Prezydent przedstawił 12 czerwca propozycję 15 pytań do referendum.
  • Ostatecznie w prezydenckim wniosku o referendum ma się znaleźć 10 pytań.
  • Prezydent może zarządzić referendum tylko za zgodą Senatu.

„Oczywiste jest to, że zanim prezydent złoży projekt postanowienia o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego, na pewno odbędzie się spotkanie prezydenta z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. Nie zaskoczymy pana marszałka projektem postanowienia” – podkreślił Paweł Mucha, który jest też pełnomocnikiem prezydenta ds. referendum konsultacyjnego.

Zaznaczył, że on sam jest w stałym kontakcie telefonicznym z marszałkiem Karczewskim. „Na pewno będziemy o tych propozycjach pytań rozmawiać. Myślę, że jeżeli nie w tym, to w przyszłym tygodniu, będę pana marszałka prosił o takie spotkanie i taką rozmowę. Mamy świadomość, że procedura zarządzenia referendum, jest procedurą współdecydowania, więc ta dyskusja będzie się toczyć” – powiedział.

Jak mówił, prezydent nie zdecydował jeszcze, kiedy złoży projekt postanowienia do Senatu. „Wiemy, że te widełki czasowe są określone między 23 lipca a 10 września i jak tylko prezydent podejmie tę decyzje, będziemy niezwłocznie opinię publiczną informować” – zapewnił prezydencki minister.

„Teraz jest czas intensywnej dyskusji, a jej zamknięciem będzie złożenie projektu postanowienia o zarządzeniu referendum przez prezydenta w Senacie” – dodał prezydencki minister.

W trakcie wtorkowego (12 czerwca) posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju przedstawiono propozycję 15 pytań, które mogą się znaleźć w referendum dotyczącym zmian w konstytucji. Wśród nich znalazły się pytania m.in. o: uchwalenie nowej konstytucji, obowiązek przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego zatwierdzającego zmiany konstytucji, zagwarantowanie wprowadzenia nienaruszalności praw nabytych, takich jak 500 Plus oraz zagwarantowanie członkostwa Polski w UE oraz w NATO.

 

 

parlamentarny.pl/pap

Brak komentarzy

Dodaj komentarz