Andrzej Duda zawetuje ordynację do PE?

Nie widzę potrzeby tak fundamentalnego ograniczania dostępu do Parlamentu Europejskiego; mocno skłaniam się w kierunku zablokowania tej propozycji – powiedział o noweli ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego prezydent Andrzej Duda.

  • Andrzej Duda zwrócił uwagę, że nowelizacja podwyższy realny próg wyborczy do 10-12 procent.
  • Według prezydenta nie należy wymuszać na siłę budowy systemu dwupartyjnego.
  • O zawetowania ustawy zaapelowały, z inicjatywy Klubu Jagiellońskiego, ugrupowania polityczne: Kukiz’15, PSL, Partii Razem oraz Prawicy Rzeczypospolitej.

27 lipca Senat przyjął bez poprawek nowelizację Kodeksu wyborczego dotyczącą ordynacji do Parlamentu Europejskiego, według której każdy okręg ma mieć przypisaną konkretną liczbę – co najmniej trzech – posłów wybieranych do europarlamentu.

Prezydent Andrzej Duda przypomniał w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej”, którego fragment ukazał się środę na stronie internetowej dziennika, że przysługuje mu 21 dni na przeanalizowanie tej ustawy.

„Biuro Prawa i Ustroju w mojej kancelarii taką analizę szykuje, ale i ja sam przyglądam się temu aktowi prawnemu i historii prac nad nim. I mówię szczerze: mam ogromne wątpliwości, czy to powinna być część polskiego systemu prawnego. Nie widzę potrzeby tak fundamentalnego ograniczania dostępu do Parlamentu Europejskiego” – stwierdził prezydent.

Jak zaznaczył, „wszyscy przyznają”, że na mocy tej nowelizacji realny próg wyborczy będzie podniesiony do poziomu co najmniej 11, 12 procent. „To w praktyce eliminuje mniejsze ugrupowania. Jakaś część polskiego społeczeństwa będzie miała poczucie pozbawienia reprezentacji w europarlamencie. Kwestionuję to z demokratycznych pozycji, próg pięcioprocentowy to rozsądne rozwiązanie” – podkreślił Andrzej Duda.

 

parlamentarny.pl/pap

Brak komentarzy

Dodaj komentarz