Angela Merkel w Polsce spotka się premierem i prezydentem RP. O czym będą rozmawiać?

Nord Stream 2 będzie jednym z ważnych tematów poniedziałkowego (19 marca) spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel – powiedział minister Michał Dworczyk. Dodał, że rozmowy będą dotyczyły także przyszłości Unii Europejskiej oraz przyszłego budżetu unijnego. Z kanclerz Niemiec spotka się także Dezydere Andrzej Duda.

• Współpraca dwustronna, przyszłość UE po Brexicie, unijny budżet, bezpieczeństwo energetyczne i kryzys migracyjny – te tematy mają zdominować poniedziałkowe spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.
• W Belwederze Merkel spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą.
„Nord Stream 2 będzie jednym z ważnych tematów na agendzie tego spotkania” – powiedział Dworczyk w niedzielnej „Kawie na ławę” na antenie TVN24. „Tak samo jak przyszłość Unii Europejskiej, przyszły budżet unijny, a także szereg innych spraw, nie tylko bilateralnych, ale również dotyczących całej Unii” – zaznaczył.

„Prezydent Duda także spotka się jutro ( 19 marca) wieczorem z kanclerz Merkel” – powiedział rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

Rzecznik rządu Joanna Kopcińska podkreśliła, że Polska będzie drugim po Francji celem wizyty zagranicznej Merkel od jej wybrania w środę przez Bundestag na czwartą kadencję na stanowisko kanclerza Niemiec.

„Poniedziałkowa wizyta pani kanclerz to czytelny sygnał, że z Niemcami łączą nas dobre i partnerskie relacje” – oceniła Kopcińska.

Zwróciła przy tym uwagę, że w piątek w Warszawie przebywał z wizytą nowy szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas, który spotkał się zarówno z premierem Morawieckim, jak i prezydentem Andrzejem Dudą oraz szefem polskiego MSZ Jackiem Czaputowiczem.

„Wizyty te pokazują, że Polska zajmuje silną i ważną pozycję w procesie budowania i reformowania Unii Europejskiej” – podkreśliła rzecznik rządu.

Jak dodała silna pozycja Polski definiuje agendę poniedziałkowych rozmów, podczas których poza kwestiami dwustronnymi mowa będzie przede wszystkim o najważniejszych problemach Unii Europejskiej. „Premier Morawiecki będzie rozmawiał z kanclerz o przyszłości Unii po Brexicie, budżecie europejskim, bezpieczeństwie energetycznym i kryzysie migracyjnym” – wskazała Kopcińska.

„Polska jako odpowiedzialny partner będzie aktywnie współkształtować zarówno instytucjonalną jak i finansową przyszłość Unii Europejskiej” – zaznaczyła.

„Liczymy na dobrą i pragmatyczną współpracę z Berlinem” – dodała Kopcińska.

Premier-kanclerz

Ostatnie spotkanie Morawiecki-Merkel odbyło się 16 lutego br. w Berlinie. Po tym spotkaniu politycy zwracali uwagę m.in. na bardzo dobre stosunki gospodarcze pomiędzy Polską a Niemcami.

Morawiecki podkreślał, że oba kraje mogą być „lokomotywą wzrostu i pozytywnych zmian dla całej Unii Europejskiej”.

Szef polskiego rządu podkreślał też, że Polska i Niemcy mają bardzo podobne myślenie w wielu tematach związanych z jednolitym rynkiem europejskim. „Z tematyką związaną z negocjacjami z Rosją, z Wielką Brytanią (…). I to są tematy, które na pewno nas łączą” – wskazywał wtedy Morawiecki.

Szefowie obu rządów przyznali jednak, że są również tematy, na które mają odmienne poglądy. W tym kontekście wskazali na Nord Stream2, czyli projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Gazociąg ten ma być gotowy do końca 2019 roku, gdyż po tym roku Rosja zamierza przestać przesyłać gaz rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy.

Wypowiedzi polityków padły w kontekście solidarności krajów Unii Europejskiej i NATO z Wielką Brytanią. W środę brytyjska premier Theresa May obarczyła Rosję odpowiedzialnością za otrucie byłego pułkownika rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU i brytyjskiego agenta Siergieja Skripala oraz jego córki Julii w Wielkiej Brytanii.

Jak powiedział Michał Dworczyk, już w niedzielę Morawiecki ma rozmawiać z brytyjską premier Theresą May

„Rozmowa odbędzie na życzenie strony brytyjskiej, nasi dyplomaci na bieżąco pracują z brytyjskimi dyplomatami” – przyznał. „W ostatni piątek minister Czaputowicz był z wizytą w Londynie” – przypomniał. Dodał, że „Wielka Brytania może liczyć na solidarność ze strony Polski”.

Dworczyk zaznaczył, że „Polski rząd dostrzega poziom negatywnego zaangażowania Federacji Rosyjskiej, który ostatnio cały czas się zwiększa”. Co chwila samoloty rosyjskie naruszają przestrzeń powietrzną krajów NATO, co chwila mamy do czynienia z incydentami, którymi Rosja testuje, na jak wiele pozwolić” – powiedział minister.

Zdaniem ministra Dworczyka odpowiedź, „dana solidarnie przez kraje Unii Europejskiej, przez kraje NATO”, będzie bardzo ważna.

Polityk PO Rafał Trzaskowski był zgodny z Dworczykiem: „Rosja testuje kolejne granice”. „Mamy do czynienia także z ingerencją w wybory w bardzo wielu państwach” – dodał. Jego zdaniem odpowiedź państw NATO powinna być natychmiastowa i powinna być 100-procentowa solidarność. „Było tak, że przez chwilę sygnały nie były jednoznaczne”- dodał, przypominając wahanie Stanów Zjednoczonych.

Przedstawiciel Nowoczesnej, Adam Szłapka powiedział, że „mamy do czynienia z zimną wojną, która momentami zmienia się w gorącą wojnę”. „Mamy do czynienia z atakami na suwerenne państwa i zajmowaniem terenów państw”.

„Hipokryzja Unii Europejskiej mnie przeraża” – powiedziała Agnieszka Ścigaj z Kukiz’15. „Rosja, która wywołuje wojny, testuje broń biologiczną, również w Syrii, jest stałym członkiem ds. bezpieczeństwa ONZ”; „nikt nie zwraca na to uwagi, cała UE uzależnia się od Rosji, robi z nią interesy, buduje gazociągi” – powiedziała Ścigaj.

Zdaniem rzecznika prezydenta Krzysztofa Łapińskiego adekwatną „reakcją świata zachodniego byłaby rezygnacja z Nord Stream 2”.

Brytyjscy śledczy ustalili, że w ataku na Skripala i jego córkę wykorzystano produkowaną w Rosji broń chemiczną typu Nowiczok. Obie ofiary pozostają w stanie krytycznym.

Skripal został w 2006 r. skazany na 13 lat więzienia za przekazywanie od lat 90. Brytyjczykom danych na temat działających w Europie rosyjskich agentów. W trakcie procesu przyznał się do stawianych mu zarzutów. W 2010 r. został ułaskawiony przez ówczesnego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa i objęty dokonaną na lotnisku w Wiedniu wymianą czterech rosyjskich więźniów na 10 szpiegów przetrzymywanych przez amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI).

 

 

 

 

parlamentarny.pl

Brak komentarzy

Dodaj komentarz