Autobus z przyczepą. Sezonowa linia z myślą o rowerzystach

Powiat poznański z gminą Swarzędz po raz kolejny uruchamiają sezonową linię autobusową, która kursuje z przyczepką do przewozu rowerów.

Uruchomiona linia umożliwia miłośnikom dwóch kółek bezpieczne omijanie dróg publicznych o dużym natężeniu ruchu, przy których nie ma ścieżek rowerowych.

Linia funkcjonować będzie we wszystkie soboty, niedziele i święta od 28 kwietnia do 14 października. – Jazda na rowerze to idealny pomysł na długie majowe weekendy oraz ekowakacje. Nie ma chyba przyjemniejszego sposobu na utrzymanie kondycji, nabranie odporności oraz walkę ze stresem – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański. 

Autobus z przyczepką będzie kursować przez gminy Swarzędz, Czerwonak, Murowana Goślina, Suchy Las (Biedrusko), a także Tuczno i Pobiedziska. Tegoroczną nowością będzie poprowadzenie wybranych kursów również przez Biskupice. Trasa przebiega przez następujące szlaki rowerowe: EuroVelo R1 – R6 i R9, Szlak Kościołów Drewnianych, Małą i Dużą Pętlę Rowerową, Cysterski Szlak Rowerowy oraz Pierścień dookoła Poznania. Dojedziemy nią również w rejon kąpieliska Tropicana w Owińskach oraz nad jeziora Stęszewskie, Wronczyńskie i Jerzyńskie.

W ciągu każdego weekendowego dnia dwa autobusy wraz z przyczepami na rowery będą wykonywały 14 kursów o długości blisko 50 km każdy.

Linię ponownie obsługiwać będzie Swarzędzkie Przedsiębiorstwo Komunalne, które jako jedyne w metropolii posiada dwie przyczepy do przewozu rowerów (z których każda może zabrać około 15 jednośladów), a także autobusy niskopodłogowe przystosowane do ich holowania. W tym sezonie zostaną wprowadzone autobusy o mniejszej pojemności, lepiej dostosowane do występujących potoków pasażerskich.

– Dużą liczbą połączeń chcemy zachęcić do aktywnego spędzania wolnego czasu na turystycznych szlakach przebiegających przez malownicze tereny regionu i Puszczę Zielonkę. Łącznie to ponad 500 km ścieżek czekających na mieszkańców powiatu i turystów – dodaje Jan Grabkowski.

W ubiegłym roku autobusy linii turystycznej przejechały ponad 28 tys. kilometrów, przewożąc łącznie blisko 3 tys. pasażerów i 624 rowery.

Jednoprzejazdowy bilet będzie kosztował 3 zł (ulgowy 1,50 zł), a całodniowy 5 zł (ulgowy 2,50 zł. Będą też bilety grupowe (max. 2 dorosłych + 3 dzieci) – za jednoprzejazdowy trzeba będzie zapłacić 6 zł, za całodniowy: 10 zł. Przewóz rowerów jest bezpłatny. 

Rozkład jazdy będzie wkrótce dostępny na stronie internetowej www.swarzedz.pl

Źródło: Starostwo Powiatowe w Poznaniu/kurier.pap

Brak komentarzy

Dodaj komentarz