Będzie więcej radarów na drogach?

W ciągu dwóch lat Główny Inspektorat Transportu Drogowego chce wymienić wszystkie istniejące fotoradary oraz zainstalować nowe urządzenia. Na zakup 600 urządzeń otrzyma pieniądze z UE.

• W sumie na polskich drogach miałoby się pojawić 600 nowoczesnych urządzeń. Obecnie na pracuje na nich ponad 400 stacjonarnych fotoradarów, 30 odcinkowych pomiarów prędkości i 30 zestawów do rejestracji przejazdu na czerwonym świetle.

• Jeden z „rekordowych” fotoradarów stoi przy popularnej „zakopiance” w Gaju k. Krakowa. Wyłapał ponad 3,8 tys. przekroczeń prędkości przez sześć miesięcy tego roku.

Dyrektor Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym w GITD Marek Konkolewski poinformował dziennikarzy w poniedziałek (7.08), że w ramach unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko Inspektorat planuje zakup ponad 600 urządzeń do pomiaru prędkości pojazdów. Wartość zadania, które jest obecnie w fazie wyłaniania firmy do opracowania studium wykonalności projektu, wynosi ponad 160 mln zł.

Według niego realizacja projektu mogłaby nastąpić w perspektywie najbliższych dwóch lat.

Przedstawiciel GITD przypomniał, że obecnie na polskich drogach pracuje ponad 400 stacjonarnych fotoradarów, 30 odcinkowych pomiarów prędkości i 30 zestawów do rejestracji przejazdu na czerwonym świetle.

Jak poinformował Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, w okresie wakacyjnym od 24 czerwca do 3 sierpnia fotoradary ITD zarejestrowały ponad 136 tys. wykroczeń. W lipcu średnio urządzenia te wychwytywały ok. 5 tys. naruszeń dziennie, a w okresie wymiany turnusów od 21 do 23 lipca – nawet ponad 11 tys.

 

 

 

 

portalsamorzadowy.pl

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz