Bilety do muzeów za 1 zł?

Posiadacze karty warszawiaka będą mogli od soboty zwiedzać warszawskie muzea płacąc za bilet 1 zł – takie stanowisko przyjęła Rada m.st. Warszawy w związku ze stołecznymi obchodami stulecia niepodległości. Akcja rozpocznie się w sobotę i potrwa do końca listopada.

Podczas piątkowej (31.08) konferencji prasowej, która odbyła się w Muzeum Warszawy, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska podkreśliła, że władzom stolicy zależy nie tylko na dbaniu o miejsca kultury, ale także o jej uczestników.

Kiedy szkoły organizują wyjścia do muzeów to dla niektórych rodzin może być kosztowne albo uważane za niepotrzebny wydatek. Mamy naprawdę piękne muzea i wystawy. Bardzo nam zależy, żeby szczególnie młodzi ludzie je odwiedzali – powiedziała.

Dlatego taki prezent, taki pomysł na te trzy miesiące, kiedy będziemy szczególnie świętować naszą niepodległość, aby wszyscy mogli z tego w pełni skorzystać – dodała.

 

Spośród wielu ekspozycji w stołecznych muzeach Malinowska-Grupińska zwróciła uwagę na wystawę czasową w Muzeum Warszawy pt. „Odzyskana społeczność”, która będzie ukazywała losy stolicy w latach 1915-1918. „Wydaje mi się, że to okres wart przypomnienia. Mimo że byliśmy wówczas pod okupacją, zaczęła odbudowywać się samorządność Warszawy. W 1916 r. przyłączono do Warszawy wiele dzielnic i władze niemieckie zezwoliły na odrodzenie bardzo wielu organizacji samorządowych. Była ogromna aktywność społeczna i temu właśnie będzie poświęcona wystawa. W momencie, gdy świętujemy rocznicę odzyskania niepodległości w 1918 r. Muzeum Warszawy pokazuje, jak do tego doszło” – stwierdziła.

Akcja „Bilet za 1 zł” rozpocznie się w sobotę i potrwa do 30 listopada br. Bilety będą obowiązywać w dwunastu miejskich instytucjach kultury. W akcji biorą udział: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Karykatury, a także Muzeum Warszawy z oddziałami: Muzeum Farmacji, Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry, Muzeum Farmacji, Muzeum Woli, Muzeum Warszawskiej Pragi, Korczakianum oraz Centrum Interpretacji Zabytku, Muzeum Ordynariatu Polowego.

Wicedyrektor Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy Małgorzata Naimska przypomniała, że w związku ze stołecznymi obchodami stulecia odzyskania niepodległości władze Warszawy przygotowały także wiele innych atrakcji, wśród nich wrześniowe pikniki rodzinne w 15 dzielnicach. – Oprócz tego zapraszam na konkurs +Polonez dla Niepodległej”, który został rozpisany przez Sinfonię Varsovię, nasza miejską instytucję kultury. Polonez zostanie wykonany 29 września podczas Szalonych Dni Muzyki na pl. Teatralnym w pawilonie artystycznym – powiedziała.

Dyrektor Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków Michał Krasucki poinformował, że od soboty na wszystkich ratuszach dzielnicowych, moście Śląsko-Dąbrowskim oraz Pałacu Kultury i Nauki pojawią się biało-czerwone iluminacje. – W zespole ds. iluminacji bardzo dużą uwagę zwracaliśmy, żeby ta obecność w przestrzeni miasta nie była nachalna. Nie chcemy reklamować obchodów niepodległości na billboardach i plakatach tylko w sposób dyskretny, wykorzystując te elementy, które są do tej pory także dla nas dostępne. Staramy się w ten sposób budować wrażliwość estetyczną warszawiaków i osób, które do Warszawy przyjeżdżają – wyjaśnił.

Wicedyrektor Biura Edukacji Mirosław Sielatycki zwrócił uwagę, że akcja „Muzeum za 1 zł” jest istotna także z punktu widzenia wychowawczego. – Chcemy budować wśród uczniów poczucie bycia warszawiakiem. Nadchodzący rok szkolny będzie zintensyfikowaniem tych wysiłków. Jest jednak jedno muzeum poza Warszawą, wobec którego mamy szczególne zobowiązania. Chodzi o muzeum w Treblince. Od tego roku realizujemy program „Podróże pamięci”. Do tej pory w pierwszych edycjach skorzystało z niego 40 szkół. Finansujemy te wyjazdy, to jest koszt ponad 2 tys. na jeden wyjazd. W sumie wydaliśmy już prawie 140 tys. – poinformował.

Więcej informacji na temat wydarzeń przygotowanych przez Urząd m.st. Warszawy na stulecie odzyskania niepodległości można uzyskać pod adresem: www.stolicawolnosci.pl. 

 

 

portalsamorzadowy.pl

Brak komentarzy

Dodaj komentarz