Błaszczak: Modernizacja sił zbrojnych RP trwa

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak potwierdził, że w resorcie trwają prace nad „formalnymi, prawnymi i finansowymi” ramami nowych przetargów na modernizację sił zbrojnych RP.

Pytania o programy modernizacji polskich sił zbrojnych Mariusz Błaszczak otrzymuje od dnia, w którym objął tekę szefa resortu obrony narodowej.

Niedawno Najwyższa Izba Kontroli (NIK) dopatrzyła się nieprawidłowości przy zakupie samolotów dla VIP-ów. Według niej dokonanie go ze środków finansowych Ministerstwa Obrony Narodowej (MON), przeznaczonych na cele związane z obronnością, narusza ustawę modernizacyjną. NIK twierdzi bowiem, że ten akurat zakup nie mieści się w kategorii wydatków związanych z obronnością sensu stricto.

Mariusz Błaszczak odniósł się do sprawy modernizacji sił zbrojnych na antenie Polskiego Radia, w środę 13 czerwca:

– Realizujemy rożne inwestycje. Unowocześniamy poligony, korzystamy z programów PESCO. Nie rezygnujemy z żadnego programu modernizacji.

Przywołał plany zakupu okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej.

– Zależy mi na tym, żeby okręty podwodne były kupione i aby były kupione za dobrą cenę.

Wśród planów modernizacyjnych jest także rozpisanie przetargu na okręty dla Marynarki Wojennej; w tym na okręty podwodne. Jeszcze w 2017 r. mówiło się o trzech jednostkach. Szacuje się, że miałyby kosztować około 10 mld zł. Pod uwagę miały zostać wzięte oferty z Francji, Szwecji i niemiecko-norweska. Jednak zapowiadany przetarg nie został ogłoszony do dziś.

 

 

parlamentarny.pl/wnp.pl

Brak komentarzy

Dodaj komentarz