Co pyli w czerwcu?

W czerwcu pylą zarodniki grzybów mikroskopowych, szczaw, babka i komosa. Jednak w tym okresie najczęstszą przyczyną uczuleń są pyłki traw i pokrzywy, ponieważ praktycznie w całej Polsce ich stężenie w powietrzu jest bardzo wysokie przez 30 dni bez wyjątku.

Czerwiec to miesiąc, w którym kwitnie czarny bez, dlatego uczuleni na jego pyłki również powinni zacząć uważnie śledzić kalendarz pylenia. Czerwiec to trudny okres również dla uczulonych na zarodniki grzybów mikroskopowych, ponieważ wówczas ich stężenie w powietrzu gwałtownie wzrasta.

W czerwcu najbezpieczniejszym miejscem dla alergików będzie morska plaża, gdzie wiatr wiejący od strony morza przynosi wolne od pyłku powietrze. Na spacer można się wybrać także w wyższe partie gór (powyżej 600 m n.p.m), gdzie stężenie pyłku traw jest jeszcze niskie.

Żyto

Żyto kwitnie w maju i przez pierwsze 10 dni czerwca, jednak objawy uczulenia z różnym natężeniem mogą pojawiać się nawet do końca lipca. W związku z tym osoby z alergią wziewną na to zboże powinny omijać kwitnące pola przez najbliższe dwa miesiące. Warto wiedzieć, że u osoby uczulonej na pyłki żyta może wystąpić reakcja alergiczna w postaci bólu brzucha, biegunki czy wymiotów po spożyciu ziaren innych zbóż.

Czarny bez

Czarny bez kwitnie od maja do czerwca i w tym ostatnim miesiącu pyli najsilniej, zwłaszcza przez pierwsze dwadzieścia dni.

Babka

Babka kwitnie od kwietnia do września i przez cały ten okres najmniej dokucza alergikom z południowo-zachodnich oraz północno-wschodnich krańców Polski, ponieważ tam przez całą wiosnę i lato stężenie jej pyłków w powietrzu jest niskie. W pozostałych częściach kraju nieznaczny wzrost stężenia pyłków babki zwyczajnej przypada już na koniec maja i podwyższony utrzymuje się przez cały czerwiec, aż do przełomu sierpnia i września.
Warto wiedzieć, że w Polsce występują 3 gatunki babki. Dwa gatunki kwitną w maju i czerwcu, a jeden w lipcu. Jednak stężenia jej pyłku w Polsce nigdy nie osiągają wysokich wartości.

Szczaw

Szczaw kwitnie od maja do czerwca i przez cały ten okres jednakowo dokucza wszystkim alergikom. W tym ostatnim miesiącu stężenie jego pyłków w powietrzu jest średnie.

Komosa

W czerwcu stężenie pyłków komosy w przeważającej części kraju jest bardzo niskie. W najlepszej sytuacji są alergicy z centralnej i południowej części kraju, którzy w ogóle nie odczują jej działania, gdyż w tych rejonach komosa w czerwcu nie pyli.

Zarodniki grzybów mikroskopowych (grzybów pleśniowych) z rodzaju Cladosporium i Alternaria

Stężenie zarodników grzybów z rodzaju Cladosporium wzrasta gwałtownie już w ostatniej dekadzie maja i jest bardzo wysokie przez cały czerwiec, aż do końca września.
Zła wiadomość także dla uczulonych na zarodniki grzybów rodzaju Alternaria – ostatnia dekada czerwca rozpoczyna kilkumiesięczne, agresywne działanie tych grzybów na alergików w całej Polsce. Intensywność ich pylenia osłabnie dopiero w drugiej dekadzie września.

 

źródło:poradnikzdrowie.pl, foto:pixabay.com

Brak komentarzy

Dodaj komentarz