Dlaczego ludzie się całują?

Zadawaliście sobie kiedyś pytanie, czemu ludzie tak bardzo lubią się całować? Co skłania nas do tego by, w chwili miłosnego uniesienia, dotknąć ustami ust partnera a nawet wsunąć do nich język?

Badania z 2015 roku wykazały, że romantyczno-erotyczne pocałunki (w odróżnieniu od pocałunków np. pomiędzy rodzicami a dziećmi) występują zaledwie w 46 procent kultur. Oznacza to, że przedstawiciele pozostałych 53 procent wykrzywiliby się z obrzydzenia, widząc nas przyssanych do ust partnera. Obecność tego typu zachowań zależy m.in. od stopnia stratyfikacji danej społeczności – im bardziej skomplikowana struktura społeczna, tym pocałunki będą częściej spotykane.

Czy całowanie się jest wyuczonym zachowaniem czy może zależy od naszego instynktu?

Obserwując zwierzęta zauważymy, że tylko nieliczne z nich wymieniają pocałunki. Dla szympansów pocałunek jest znakiem pojednania i występuje głównie u samców. Małpy bonobo, znane ze swojego seksualnego temperamentu, całują się bardzo często i w różnych sytuacjach.

Jednak inne zwierzęta, mimo że nie dotykają się nawzajem ustami, będą zbliżać się do siebie, trącać się, dotykać czułkami itp. Dlaczego to robią? Wymieniają w ten sposób informacje potrzebne do znalezienia partnera, zawarte m.in. w jego zapachu. Węchem wyczuwają feromony, które sprawiają, że dany osobnik jest dla nich atrakcyjny. Po zapachu są w stanie również ocenić, czy potencjalny partner na tyle różni się od nich genetycznie, by mogli spłodzić zdrowe i silne potomstwo.

Jednak ludzki węch jest na tyle słaby, że człowiek potrzebuje naprawdę dużego zbliżenia, by odebrać potrzebne mu informacje. To może tłumaczyć, dlaczego niektórzy z nas zbliżają się do siebie tak bardzo, że aż stykają się ustami. Potwierdzeniem tej teorii mogą być badania, które wykazały, że w trakcie pocałunku kobiety zwracają szczególną uwagę na zapach partnera. Co więcej, poziom zainteresowania tym czynnikiem wzrasta w płodnych dniach cyklu miesiączkowego.

Całowanie się jest zatem, w niektórych kulturach, społecznie akceptowalną formą zbliżenia się do drugiej osoby, wyczucia wydzielanych przez nią feromonów i zdobycia ważnych informacji o potencjalnym partnerze.

 

źródło: nauklove.pl

Brak komentarzy

Dodaj komentarz