Do 2019 dopłata do czynszu Mieszkania Plus nawet 690 zł?

Pięcioosobowa rodzina z Warszawy może liczyć nawet na 690 zł miesięcznej dopłaty do najmu, po wejściu w życie ustawy w 2019 r. – poinformowało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Dodano, że samotny mieszkaniec stolicy, po wejściu w życie ustawy o dopłatach do najmu, dostanie maksymalnie 173 zł.

Jak zastrzegło Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, „zaprezentowane przykładowe wyliczenia maksymalnych dopłat uwzględniają aktualne na 2 kwartał 2018 r. średnie koszty budowy, tzw. wskaźniki odtworzeniowe, obowiązujące w poszczególnych lokalizacjach”. „Dane są co trzy miesiące aktualizowane, dlatego konkretna wielkość dopłaty będzie możliwa do określenia po wejściu w życie ustawy” – podano.

Ministerstwo opublikowało maksymalne miesięczne kwoty dopłat do najmu, jakie można będzie dostać po wejściu w życie ustawy (prawdopodobnie od początku 2019 roku), wyliczone na podstawie aktualnych danych. Pięcioosobowa rodzina z Warszawy mogłaby dostać nawet 690 zł. „Dopłata dla mieszkańca stolicy, prowadzącego jednoosobowe gospodarstwo, to 173 zł” – poinformowało biuro prasowe MIiR.

W gminach sąsiadujących z Warszawą miesięczna dopłata maksymalna wyniosłaby dla 5-osobowej rodziny 501 zł, a dla 1-osobowego gospodarstwa – 125 zł. Gospodarstwo 3-osobowe mogłoby liczyć na 313 zł.

Najniższe dopłaty (na teraz) obowiązywałyby w miejscowościach z woj. opolskiego (z wyłączeniem Opola i gmin sąsiadujących z Opolem). Dopłaty dla pięcioosobowej rodziny wyniosłyby tam maksymalnie 377 zł, 3-osobowa rodzina mogłaby liczyć na 235 zł, a samotny najemca mieszkania – na 94 zł. Przykładowe wyliczenia dla wszystkich lokalizacji na stronie internetowej Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

W czwartek Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt dopłat do czynszów. Projekt może trafić pod obrady Rady Ministrów na najbliższym posiedzeniu.

Dopłaty mają być wypłacane w równej wysokości przez dziewięć lat, ale weryfikacja ma następować corocznie.

Zgodnie z przyjętym przez KSRM projektem, kryteria społeczne, określające preferencje dla beneficjentów dopłat do czynszów, ustali Rada Gminy. Będzie ona mogła wybrać z określonego w ustawie katalogu, komu w pierwszej kolejności będą wynajmowane mieszkania z dopłatą.

 

 

portalsamorzadowy.pl/pap

Brak komentarzy

Dodaj komentarz