Duda: Historia z „botami” to fake news

Z tymi „botami” to kompletna bzdura. Typowy fake news – napisał w sobotę na Twitterze prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do informacji mediów, z których wynika, że w 2015 r. jego sztab wyborczy miał podpisać umowę ze spółką tworzącą fałszywe konta w internecie.

 

„Gazeta Wyborcza” i Radio Zet ujawniły dokument, z którego wynika, że w 2015 r. sztab wyborczy Andrzeja Dudy podpisał umowę ze spółką tworzącą fałszywe konta w internecie. Umowa obejmowała okres od marca do kwietnia 2015 r. „Na pierwszy rzut oka to zwykła umowa między firmą zajmującą się budowaniem wsparcia w internecie a sztabem wyborczym kandydata PiS. Ale w umowie znalazł się nietypowy załącznik oznaczony jako +Zlecenie nr 2+. Przewiduje, że w okresie kampanii wyborczej wykonawca (warszawska firma o nazwie ELCHUPACABRA) stworzy miesięcznie 1 tys. +wątków tematycznych+, za każdy z nich otrzyma 20 zł, oraz zapewni im aktywność na poziomie 5 tys. +wpisów automatycznych+ w miesiącu. Cena za jeden wpis to 2 zł” – napisano w piątkowym wydaniu „Wyborczej”.

Gazeta tłumaczy, że pod pojęciem „wpisy automatyczne” kryją się boty, czyli fałszywe konta fikcyjnych użytkowników, które masowo generują aktywność na Twitterze czy Facebooku.

„Z tymi +botami+ to kompletna bzdura. Typowy fake news. Ale mogę Wam ujawnić mój kampanijny sekret. Pomogły mi Autoboty 😉 Słuchałem tego codziennie i wielu ludziom też się podobało” – napisał Andrzej Duda na Twitterze, umieszczając we wpisie link do video „Transformers – Autobots Arrival To Earth”.

 

 

parlamentarny.pl/pap

Brak komentarzy

Dodaj komentarz