Dziś „klasyki” ruszyły dookoła Polski

Spod Kopca Kościuszki w Krakowie wyruszyła 23 czerwca samochodowa wyprawa „klasykami” dookoła Polski. Jej uczestnicy mają do pokonania 3 tys.200 kilometrów i chcą w ten sposób uczcić stulecie odzyskania niepodległości.

W przedsięwzięciu bierze udział dziewięć załóg. Jadą klasykami, czyli autami, które są tak cenne dla swoich właścicieli, że na co dzień stoją w garażach, a na drogach pojawiają się rzadko. Na trasie rajdu będzie można zobaczyć m.in. volkswagena garbusa, citroena ami 6, citroena HY, jeepa wranglera czy alfa romeo spider.

– Ta wyprawa to przygoda. Daje nam możliwość zobaczenia miejsc, których normalnie pewnie byśmy nie zobaczyli. Ale nie jedziemy tylko dla przyjemności. Chcemy w ten sposób uczcić stulecie niepodległości Polski – mówił Jacek Borzęcki prezes Europejskiej Asocjacji Automobilerów. Przypomniał, że członkowie Asocjacji byli m.in. pod Grunwaldem w 600-lecie stoczonej tam bitwy i w Warszawie w 70. rocznicę wybuchu powstania.

Tym razem uczestnicy wyprawy w 15 dni planują pokonać 3 tys. 200 km. Pojadą trasą: Kraków – Otmuchów – Osiek Łużycki – Kostrzyn nad Odrą – Międzywodzie – Zawory – Bartoszyce – Augustów – Białowieża – Chełm – Gozdów – Ustrzyki Dolne – Tylicz – Kraków. Będą w tych miejscowościach zwiedzać zabytki i rezerwaty przyrody, które warto polecić każdemu.

Jak mówią, stare samochody mają swoją duszę, ale też w najmniej oczekiwanym momencie mogą sprawić przykrą niespodziankę.

– Liczymy na siebie, jesteśmy tak zgraną grupą, że nikt nikogo nie zostawi w potrzebie i będziemy jechać dalej – mówił Borzęcki, który w drogę wyrusza citroenem ami 6 z 1966 r.

Nestorem rajdu jest Jan Łyczewski.

– W stuleciu niepodległości mam osiem dziesiątych udziału – żartował.

– Turystyka w duchu starej motoryzacji to przyjemność i frajda. Jedziemy pod hasłem „Razem z niepodległą” wzdłuż polskich granic, co też ma swoją symbolikę. 15 dni, 13 etapów, ponad 3 tys. 200 kilometrów – dodał.

Organizatorem wyprawy jest Europejska Asocjacja Automobilerów, a honorowym patronatem objął ją rektor Politechniki Krakowskiej. Obchodząca w tym roku 10-lecie istnienia Asocjacja skupia miłośników techniki i motoryzacji, którzy szczególnym uczuciem darzą zabytkowe auta i lubią nimi podróżować.

 

 

portalsamorzadowy.pl

Brak komentarzy

Dodaj komentarz