Dziś rusza 48. edycja Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej (Fama)

48. edycja Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej (Fama) – jedynego w Polsce, wg organizatorów, wydarzenia interdyscyplinarnego, nastawionego na doskonalenie warsztatu młodych twórców – rozpocznie się w czwartek w Świnoujściu (Zachodniopomorskie).

  • Główne cele festiwalu to – jak mówią organizatorzy Famy – umożliwienie młodym artystom debiutu i konfrontacja z innymi twórcami z Polski i Europy.
  • Podkreślają, że jest to jedyne w Polsce wydarzenie interdyscyplinarne, nastawione na doskonalenie warsztatu młodych twórców.
  • Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej odbywa się od 1965 r. w Świnoujściu, co roku, z przerwą w latach 1978-82, spowodowaną brakiem zgody władz.
  • Laureatami Famy byli m.in. Maryla Rodowicz, Marek Grechuta i Marek Dyjak.

– W tym roku na Famie pojawią się bardzo starannie wyselekcjonowani artyści, którzy pokażą to, co najciekawszego w ciągu ostatniego roku wydarzyło się na polskich estradach, scenach – i w teatrze, i w muzyce, i w stand-upie, i w teatrze improwizowanym. Tak, że będzie to szerokie spektrum – powiedział Bogusław Bojczuk z Akademickiego Biura Kultury i Sztuki Alma-Art, które jest, wraz z miastem Świnoujście, organizatorem festiwalu.

W programie festiwalu znalazły się prezentacje autorskiego dorobku uczestników, realizacja projektów premierowych, sekcje warsztatowe (m.in. muzyczna, sztuk scenicznych, dziennikarska, literacka) oraz prezentacja artystów sceny polskiej i światowej.

Festiwal rozpoczną koncerty z cyklu „Zaproś Famę do siebie”. Oprócz uczestników festiwalu, będzie można posłuchać artystów, którzy w ubiegłym roku zdobyli główne nagrody festiwalu (Łukasz z Bałut, Przybył). Planowane są też koncerty specjalne: 15 cm above the ground, Odpoczno i Electro-Acoustic Beat Sessions.

W ramach cyklu „Miejsca literatury” odbędą się spotkania m.in. z Aleksandrą Boćkowską, Jarosławem Kamińskim i Cezarym Łazarewiczem.

Podczas festiwalu będzie można zobaczyć spektakl studentów bydgoskiej Akademii Muzycznej „Pan Tadeusz’18”, monodramy „Z innej gliny” o rzeźbiarce Camille Claudel czy „Wanda Wasilewska”, ale też komediowe stand-upy i teatry improwizacji.

W jury festiwalu zasiądą m.in. kompozytor i autor tekstów Piotr Banach, dyrygent Adam Klocek oraz aktor i reżyser teatralny Paweł Niczewski.

Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej odbywa się od 1965 r. w Świnoujściu, co roku, z przerwą w latach 1978-82, spowodowaną brakiem zgody władz. Laureatami Famy byli m.in. Maryla Rodowicz, Marek Grechuta i Marek Dyjak.

Na stronie fama.org.pl znajduje się program i szczegółowe informacje dotyczące festiwalu.

 

 

portalsamorzadowy.pl/pap

Brak komentarzy

Dodaj komentarz