E-dowód tuż, tuż….?

Bezpieczna komunikacja elektroniczna z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi oraz szybsze odprawy na lotniskach – to niektóre z ułatwień e-dowodu. Projekt nowelizacji ustawy o dowodach osobistych w ramach pierwszego czytania poparły w czwartek (13 września) wszystkie kluby.

  • Polska jest jednym z niewielu krajów w Europie, w którym nie wprowadzono jeszcze e-dowodu.
  • Takie dokumenty są już m.in. w Austrii, Belgii, Chorwacji, Portugalii, Francji, Hiszpanii, na Litwie czy w Estonii.
  • Posłowie pytali m.in. o to, czy wydawanie e-dowodów – zaplanowane od marca 2019 roku – się nie opóźni.
  • Jak wcześniej wskazywał resort, jeśli do 31 marca 2019 r. Polska nie rozpocznie wydawać elektronicznych dowodów osobistych, będzie musiała zwrócić 85 proc. kwoty wydatków uznanych dotychczas za kwalifikowane (148,4 mln zł) wraz z odsetkami.

W Sejmie odbyło się w czwartek pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o dowodach osobistych. Projekt przygotowało Ministerstwo Administracji i Spraw Wewnętrznych. Zmiany umożliwią od marca przyszłego roku wydawanie dowodów osobistych z warstwą elektroniczną, czyli tzw. e-dowodów.

Projekt przedstawił posłom wiceminister MSWiA Krzysztof Kozłowski. Zaznaczył, że nowy dowód będzie bezpiecznym i bezpłatnym narzędziem komunikacji elektronicznej z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi. Tak jak dotychczas będzie on potwierdzać tożsamość i obywatelstwo jego posiadacza oraz uprawniać do przekraczania granic niektórych państw.

Kozłowski dodał, że e-dowód posłuży m.in. do podpisywania dokumentów elektronicznych. Umożliwi również „poświadczanie obecności posiadacza e-dowodu w zewnętrznych systemach teleinformatycznych, w szczególności w systemach służby zdrowia”. Będzie też możliwe korzystanie z elektronicznych bramek na lotniskach w Unii Europejskiej.

 

 

 

portalsamorzadowy.pl

Brak komentarzy

Dodaj komentarz