Kolejny program PiS: EtnoPolska

Ogłaszamy program EtnoPolska, wspierający kulturę ludową, skierowany do wszystkich środowisk, które promują kulturę tradycyjną – powiedziała w piątek na konferencji prasowej Wicepremier Beata Szydło. Już dziś rusza nabór wniosków.

  • Ogłaszamy program EtnoPolska, o którym mówiliśmy na naszej konwencji w Warszawie – powiedziała wicepremier Szydło podczas dzisiejszej konferencji prasowej.
  • Jak wyjaśniła program ma na celu wspieranie kultury ludowej, kultury tradycyjnej. Jest skierowany do artystów ludowych i zespołów folklorystycznych oraz do wszystkich środowisk, które promują kulturę tradycyjną.

– Program na pewno będzie cieszył się ogromnym zainteresowaniem w środowiskach wiejskich, w małych miejscowościach, wszędzie gdzie tego typu projekty są realizowane – oceniła wicepremier. – Jest to konkretne wsparcie ze strony polskiego rządu. Przeznaczyliśmy w tym roku na ten cel około 7 mln zł – zaznaczyła.

Szydło poinformowała, że wnioski można składać od dzisiaj do 20 sierpnia. Program będzie kontynuowany w latach następnych.

– Program EtnoPolska to jest wyjście do małych miejscowości, do Polski lokalnej, do polskiej wsi, czyli realizacja zasady zrównoważonego rozwoju. Wciąż mamy kłopoty z równomiernym, sprawiedliwym dostępem do dóbr kultury, do instytucji kultury, dlatego chcemy wspierać szczególnie te małe, lokalne środowiska – wskazał wicepremier Gliński.

Ocenił, że jest to również program, który pokazuje dobrą współpracę w rządzie, ponieważ został zainicjowany przez byłą premier Beatę Szydło.

– Program jest zakrojony bardzo szeroko i wygodnie dla uczestników, ponieważ to są szeroko rozumiane wydarzenia kulturalne, interdyscyplinarne, filmy, rekonstrukcje, działania edukacyjne, w zasadzie (wnioski o granty – przyp.red.) można składać na najróżniejsze działania – powiedział minister kultury.

Gliński poinformował także, że w przyszłym roku rząd chce „znacznie zwiększyć ten program”. –  Będzie on podzielony na takie trzy poziomy, to znaczy oprócz działań, które w tym roku już ruszają, czyli działań tzw. miękkich będzie także linia inwestycyjna. Chcemy wzmacniać inwestycyjnie np. świetlice wiejskie, koła gospodyń wiejskich, czy OSP. Trzecim wymiarem będzie wsparcie zagraniczne, czyli na promocję polskiej kultury ludowej i kultury niematerialnej – dodał.

– Nie tylko chodzi o artystów ludowych, których bardzo wspieramy i ludzi kultury ludowej, ale także o tzw. kulturę niematerialną, czyli promocję wszelkich zwyczajów, obyczajów wiejskich, które często są codziennością na wsi, ale są także wartością kulturową i warto to promować – wyjaśnił Gliński. 

 

parlamentarny.pl

Brak komentarzy

Dodaj komentarz