Mateusz Morawiecki: trzeba wyjść z impasu ws. Sądu Najwyższego

Zgodnie z ustawą Małgorzata Gersdorf nie jest już I prezes Sądu Najwyższego, w związku z tym każde poważne państwo musi sobie poradzić z tym w sposób legislacyjny, stąd nowa inicjatywa, która z tego impasu ma pozwolić wyjść – oznajmił premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do projektu zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym.

  • Zgodnie z zapisami ustawy Małgorzata Gersdorf nie jest już I prezes Sądu Najwyższego, gdyż z powodu wieku przeszła w stan spoczynku.
  • Gersdorf twierdzi jednak, że o przejściu w stan spoczynku nie ma mowy.
  • Mateusz Morawiecki uważa, że najnowsze propozycje PiS pozwolą na przełamanie impasu wokół Sądu Najwyższego.

Sejm zajął się 19 lipca złożonym w ubiegłym tygodniu przez PiS projektem w sprawie m.in. zmian w procedurze wyboru I prezesa Sądu Najwyższego. Projekt dotyczy również zmian w ustroju sądów oraz przepisów o Krajowej Radzie Sądownictwa i prokuraturze. W projekcie zaproponowano m.in., aby Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN wybierało i przedstawiało prezydentowi kandydatów na I prezesa niezwłocznie po obsadzeniu 2/3 liczby stanowisk sędziów SN, a nie – tak jak obecnie – dopiero, gdy obsadzone są niemal wszystkie stanowiska.

„Wytworzyła się taka sytuacja, iż są też w Sądzie Najwyższym sędziowie uwikłani w przeszłość komunistyczną. Dzisiaj już wszyscy bardzo dobrze wiemy, o czym mowa, bo nawet przeciwni nam komentatorzy podkreślają, że rzeczywiście ujawnione fakty bardzo jednoznacznie potwierdzają to, co my podkreślaliśmy” – powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.

„W związku z tym, że była I prezes Sądu Najwyższego, nie jest już dzisiaj I prezes SN, zgodnie z ustawą, to żeby nie doszło do klinczu, do sytuacji patowej, każde poważne państwo musi sobie z tym w jakiś sposób poradzić, musi sobie poradzić w sposób legislacyjny. Stąd nowa inicjatywa, która z tego impasu ma pozwolić wyjść” – powiedział Morawiecki.

 

parlamentarny.pl

Brak komentarzy

Dodaj komentarz