Min. Mucha: Jest jeszcze pole do dyskusji ws. pytań, które padną w referendum konsultacyjnym

Jest jeszcze pole do dyskusji ws. pytań, które padną w referendum konsultacyjnym – powiedział w środę wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Dodał, że w referendum paść ma 10 pytań, a prezydent ma czas na przekazanie Senatowi postanowienia ws. referendum między 20 lipca a 10 września.

We wtorek podczas posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju, w którym uczestniczył Prezydent Andrzej Duda, Paweł Mucha – który jest też pełnomocnikiem ds. referendum konsultacyjnego ws konstytucji – przedstawił propozycję 15 pytań, jakie mogłyby paść w referendum. 

PROPOZYCJE PYTAŃ REFERENDALNYCH >>>

– Jestem przekonany, że jest potencjał frekwencyjny w tych pytaniach – powiedział minister na antenie radiowej Trójki. Dodał też, że specjalnie zostało zaprezentowanych 15 pytań, jednak ostatecznie będzie ich nie więcej niż 10. – Jest absolutne pole do debaty” – stwierdził Paweł Mucha.

 

Według niego pytania zaprezentowane we wtorek odzwierciedlają oczekiwania Polaków formułowane podczas spotkań regionalnych, wyrażane w ankietach czy korespondencji.

Pytany, dlaczego wśród pytań znalazło się to dotyczące świadczenia 500 plus, minister powiedział, że dzisiaj, choć konstytucja stanowi o rodzinie, to robi to w sposób „miękki”.

– Teoretycznie rodzina jest i jest pewne wskazanie, że państwo prowadzi taką politykę, która jest zgodna z dobrem rodziny. My chcielibyśmy to ukonkretnić. Powiedzieć, że nie jest możliwe dokonywanie zmian systemowych in minus, na niekorzyść rodziny, bez zgody Polaków wyrażonej w odpowiedniej zmianie przepisów konstytucji – powiedział Sekretarz Stanu w prezydenckiej kancelarii.

Pytany, kiedy Prezydent przekaże Senatowi ostateczną listę pytań, Paweł Mucha powiedział, że najwcześniej może się to stać po 20 lipca, a najpóźniej do 10 września. – Jest możliwe, że Prezydent skieruje projekt 23 lipca, a 25 czy 26 lipca jest już uchwała senacka – mówił, przedstawiając najszybszy scenariusz.

Paweł Mucha ocenił, że działania Prezydenta związane z referendum konsultacyjnym ws konstytucji są sukcesem, bo dzięki temu w Polsce „dyskutuje się o zmianie konstytucji”. – Wcześniej tego nie było – zauważył.

Zgodnie z konstytucją referendum ogólnokrajowe w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa ma prawo zarządzić sejm lub prezydent za zgodą senatu.

Ustawa o referendum ogólnokrajowym stanowi, że prezydent przekazuje senatowi projekt postanowienia o zarządzeniu referendum, zawierający treść pytań lub wariantów rozwiązania w sprawie poddanej pod referendum, a także termin jego przeprowadzenia. Senat w terminie 14 dni od dnia przekazania projektu postanowienia podejmuje uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zarządzenie referendum.

Do wyrażenia zgody na przeprowadzenie referendum konieczna jest bezwzględna większość głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

 

prezydent.pl

Brak komentarzy

Dodaj komentarz