MSWiA: w ciągu ostatnich trzech dni utonęło 15 osób

W ciągu ostatnich trzech dni w Polsce utonęło aż 15 osób – poinformowało MSWiA, które zaapelowało o rozwagę i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa nad wodą.

Z komunikatu przesłanego przez MSWiA wynika, że najczęstszymi przyczynami utonięć ciągle są „brawura i przecenianie swoich sił oraz umiejętności pływackich”, a także alkohol. Od 1 kwietnia utonęło już 171 osób.

„Miniony weekend był najtragiczniejszy pod tym względem. W sobotę i niedzielę (7 i 8 lipca) utonęło aż 12 osób. W poniedziałek kolejne trzy” – poinformowało MSWiA.

Przypomniało, by nad wodą „przestrzegać elementarnych zasad bezpieczeństwa”, bo „tylko to zapewni nam i naszym bliskim spokojny wypoczynek”. Wśród zasad bezpiecznej kąpieli wymieniono m.in. korzystanie wyłącznie ze strzeżonych kąpielisk, przestrzeganie regulaminu kąpieliska, stosowanie się do uwag i zaleceń ratowników. Dzieci powinny się bawić w wodzie wyłącznie pod opieką dorosłych.

„Aby promować bezpieczne zachowania wypoczywających nad wodą, MSWiA i służby już po raz drugi prowadzą kampanię Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą. Głównym celem tej informacyjno-edukacyjnej akcji jest zwrócenie uwagi na zagrożenia, jakie niesie nieprzestrzeganie zasad bezpiecznego wypoczynku” – podało MSWiA.

Akcja będzie realizowana do września m.in. na koloniach, obozach, piknikach i spotkaniach plenerowych.

MSWiA przypomniało, że informacje o niebezpiecznych, „dzikich” kąpieliskach można zgłaszać na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa na stronie policja.pl.

 

 

portalsamorzadowy.pl/pap

Brak komentarzy

Dodaj komentarz