Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie powstanie w 2020 r.

Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie pod Warszawą oddamy do użytku za dwa lata, w 100-lecie triumfu Polaków nad bolszewikami – zapowiedział szef MON Mariusz Błaszczak, który w środę (15 sierpnia) uczcił 98-lecie zwycięskiej dla Polaków bitwy z Armią Czerwoną.

  • Muzeum Bitwy Warszawskiej powstanie w Ossowie jako filia Muzeum Wojska Polskiego.
  • – Chcemy rozstrzygnąć konkurs do 14 września tak, żeby 25 września podpisać umowę z wykonawcą – ogłosił szef MON.
  • Minister MON ogłosił społeczną zbiórkę eksponatów do Muzeum Bitwy Warszawskiej i zaapelował o udostępnianie eksponatów.

– Przygotowaliśmy harmonogram działań, które doprowadzą do tego, że za dwa lata, w 100. rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, będziemy mogli oddać do użytku muzeum – powiedział Błaszczak. Przypomniał, że Muzeum Bitwy Warszawskiej powstanie w Ossowie jako filia Muzeum Wojska Polskiego.

Minister podkreślił, że Polacy od wielu lat czekają na Muzeum Bitwy Warszawskiej.

– Najlepszym miejscem, w którym takie muzeum powstanie jest Ossów, dlatego że to na tych polach Wojsko Polskie zatrzymało, pobiło i przepędziło bolszewików w 1920 roku – mówił Błaszczak.

– Już od jutra do 3 września zapraszamy wszystkich wykonawców, oferentów do składania ofert w procesie budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej. Chcemy rozstrzygnąć konkurs do 14 września tak, żeby 25 września podpisać umowę z wykonawcą – ogłosił szef MON.

Podkreślił, że Muzeum Bitwy Warszawskiej – żeby było żywe – musi być wyposażone w eksponaty, dlatego – jak mówił – „ogłaszam dziś społeczną zbiórkę eksponatów do Muzeum Bitwy Warszawskiej”. Błaszczak zaapelował o udostępnianie eksponatów, które – jak zaznaczył – „bardzo często stanowią relikwie przechowywane z pokolenia na pokolenie wśród rodzin”.

– Chciałbym, żeby Muzeum Bitwy Warszawskiej było interesujące, żeby w sposób przystępny i ciekawy przedstawiało historię tamtych wielkich dni. Chciałbym także, żeby było nowoczesne. To wszystko są zadania, jakie stawiam sobie tak, aby za dwa lata Muzeum Bitwy Warszawskiej było otwarte dla wszystkich Polaków – powiedział minister obrony narodowej.

 

 

portalsamorzadowy.pl/pap

Brak komentarzy

Dodaj komentarz