Na czym polega „Pakietowe PPP”?

Pakietowe Partnerstwo Publiczno-Prywatne pozwoli samorządom realizować mniejsze inwestycje, na które dotąd brakowało im środków – twierdzi prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

  • Paweł Borys był gościem Poranka Rozgłośni Katolickich „Siódma – Dziewiąta”. Podczas audycji mówił m.in. o właśnie zainaugurowanym tzw. Pakietowym PPP, w sprawie którego PFR podpisał ostatnio list intencyjny z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju.

Jak wyjaśniał, ta nowa formuła Partnerstwa Publiczno-Prywatnego polega na tym, żeby zachęcać samorządy do wspólnego wyboru partnera prywatnego, który będzie z nimi kooperował przy okazji połączonych inwestycji. – W Polsce mamy do czynienie od lat z problemem dość dużego zadłużenia samorządów, które sobie z trudem radzą, by zapewnić choćby wkład własny do finansowania projektów przy udziale środków unijnych. Dlatego chcemy promować Partnerstwo Publiczno-Prywatne – tłumaczył Borys.

Jak zaznaczył, służą temu zmiany prawne, które mają uczynić PPP „bardziej sprawnym i przyjaznym” – ustawa pozwalająca na lepsze wykorzystanie PPP została niedawno podpisana przez prezydenta.

Są jednak, jak dodał, małe projekty, które trudno finansować w formule PPP, bo „są zbyt małe dla partnerów prywatnych”. – Takim przykładem są na przykład parkingi – powiedział Borys. – Względem zachodniej Europy mamy bardzo mało parkingów podziemnych w centrach miast, które tam są pewnym standardem. W toku rozmów z samorządami zidentyfikowaliśmy, że samorządy mają problem z finansowaniem tego typu inwestycji – dodał.

Mechanizm pakietowego PPP ma jednak umożliwić, podkreślał prezes PFR, że „samorząd zgrupuje kilka takich projektów w jeden”, ogłaszając np. jeden przetarg na kilka projektów parkingów lub jeden przetarg w ramach PPP na potrzeby kilku samorządów. – To powinno umożliwić realizację inwestycji taniej, a także pozyskanie większej liczby partnerów – tłumaczył Borys. – Liczymy, że w najbliższych latach umożliwi to sfinansowanie sporej liczby projektów i infrastruktura parkingowa się poprawi – dodał. 

 

portalsamorzadowy.pl/pap

Brak komentarzy

Dodaj komentarz