Największą spalarnię w Polsce wybudują Chińczycy?

Oferta spółki Shanghai Electric Power Construction, należącej do koncernu PowerChina, została oceniona przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Warszawie jako najkorzystniejsza w przetargu rozbudowę spalarni odpadów komunalnych.

Przetarg ogłoszono w trybie nieograniczonym, w formule „projektuj i buduj” w maju 2017 roku. Oferty otwarto pod koniec stycznia 2018 r.

Głównym kryterium oceny ofert jest cena (60 proc.). Pozostałe kryteria to: okres gwarancji (20 proc.), moc elektryczna brutto w kogeneracji (10 proc.) i dyspozycyjność roczna instalacji (10 proc.).

Warta ponad 1 mld zł brutto oferta chińskiej spółki otrzymała najwyższe noty w każdej kategorii. Termin realizacji całego zadania wynosi 36 miesięcy.

Jak podkreślało MPO, rozbudowa spalarni to priorytetowy projekt dla stolicy, jej mieszkańców oraz systemu gospodarki odpadami. Ma to być jedna z najnowocześniejszych instalacji tego typu w Europie, spełniająca wymogi środowiskowe wyższe niż wymagane prawem. Autorem projektu jest Sweco Consulting.

Rozbudowany zakład ma pozwolić efektywnie odzyskiwać energię z odpadów i zmienić sposób ich zagospodarowywania, który do tej pory jest prowadzony w instalacji MBP (mechaniczno-biologicznej) w Radiowie, obsługującej stolicę od ponad 60 lat.

Największa spalarnia w Polsce

Po rozbudowie zakład będzie dysponować trzema liniami technologicznymi i będzie największą spalarnią odpadów komunalnych w Polsce.

Dzięki budowie dwóch linii technologicznych, o łącznej mocy przerobowej ok. 265 tys. ton odpadów rocznie, istniejący zakład na Targówku miałby osiągnąć wydajność na poziomie ok. 305 tys. ton odpadów rocznie.

Paliwem dla spalarni mają być zmieszane odpady komunalne, pochodzące z systemu selektywnej zbiórki odpadów, a także frakcja nadsitowa z instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów.

 

 

portalsamorzadowy.pl

Pierwszy komentarz

  1. nor napisał(a):

    Niech buduje kto chce byle wreszcie była, bez spalarni Warszawa utopi się w śmieciach, największe miasto w kraju bez nowoczesnej spalarni…

Dodaj komentarz