Największy zwodzony most w Polsce wkrótce gotowy

Zwodzony most w Sobieszewie będzie największym tego typu obiektem w Polsce. 12 lipca ze stoczni w Gdyni na barkach wypłynęły dwa zwodzone przęsła mostu, a dziś (16 lipca) rozpocznie się ich montaż. Nowy obiekt będzie przejezdny od końca września.

  • Budowa mostu wchodzi w ostatnią fazę. Przed wykonawcami najtrudniejsza, ale i najbardziej widowiskowa część budowy mostu w Sobieszewie.
  • Przęsła zwodzone mostu były przewożone na specjalnym pontonie-barce, który może jednocześnie przetransportować 8 tys. ton. Dziś odbędzie się ich montaż. 

Każde z przęseł waży ponad 300 ton. Ich rozpiętość wyniesie niecałe 60 metrów. Dziś odbędzie się montaż przęseł. 

– Bardzo się cieszę, że mieszkańcy wyspy i wszyscy gdańszczanie będą mogli już niedługo podziwiać tę konstrukcję. Będziemy mieli piękny most prowadzący do Wyspy Sobieszewskiej, naszej gdańskiej perełki – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. – Dzięki tej inwestycji wyspa będzie lepiej skomunikowana. A gotowy most już w listopadzie nazwiemy Mostem Niepodległości.

Przez ostatnie kilka miesięcy zwodzone elementy były magazynowane w Gdyni. Stąd, czyli z terenu firmy Gafako, zwodzone elementy trafiają do Sobieszewa. Przed transportem do Gdańska konstrukcja została pokryta warstwą antykorozyjną. Na zwodzonych przęsłach zamontowana została już m.in. hydraulika, kolektor deszczowy, łożyska i skrzynki ryglowe.

Gdy prace przy zabezpieczeniu konstrukcji się zakończyły, rozpoczęto układanie specjalnych szyn, które połączyły nabrzeże z barką. Na szyny umieszczono ogromne przęsła, które przez kilkanaście godzin przesuwano najpierw jedno, potem drugie przęsło. Do tego wykorzystano też specjalne wózki widłowe, które przenosiły te ogromne elementy.

Operacja samego montażu przęseł będzie niezwykle widowiskowa. Będą one poodnoszone na pontonie do góry i, gdy znajdą się w docelowym miejscu,  podstawa i przęsła zostaną niejako „przywiercone” specjalnymi szpilkami mocującymi.

 

 

portalsamorzadowy.pl

Brak komentarzy

Dodaj komentarz