Nowa ustawa. Łatwiej będzie ściągać alimenty

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt, który zakłada podniesienie kryterium dochodowego przy przyznawaniu świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego od października 2019 r. do poziomu 800 zł oraz aktywizację dłużników alimentacyjnych.

Kary dla pracodawców

Projekt, który we wtorek (22 maja) przedstawiła minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska, zakłada także, sankcje dla pracodawców za nielegalne zatrudnianie dłużnika alimentacyjnego. Ponadto propozycja zakłada większe uprawienia Państwowej Inspekcji Pracy – chodzi o dostęp do danych o miejscu przebywania dłużników alimentacyjnych objętych karą ograniczenia wolności w postaci dozoru elektronicznego w celu weryfikacji, czy dłużnicy nie wykonują pracy „na czarno”.

„Projekt zostanie w najbliższych dniach skierowany do konsultacji międzyresortowych i społecznych” – poinformowała minister.

Zero tolerancji dla alimenciarzy

„Alimenty to nie łaska rodziców, to obowiązek wobec własnych dzieci” – podkreśliła Rafalska. Wyraziła nadzieję, że proponowane rozwiązanie będzie poparte przez społeczeństwo. „Trzeba skończyć z akceptacją sytuacji, że jest przyzwolenie do tego, że stosujemy szereg wybiegów, żeby nie wywiązać się z obowiązku wobec własnych dzieci” – stwierdziła.

 

 

 

portalsamorzadowy.pl/pap

Brak komentarzy

Dodaj komentarz