Nowe reguły gry wyborczej. Wiesz jak działa ordynacja?

Podczas wyborów samorządowych, które odbędą się 21 października br. obowiązywać będą trzy różne systemy wyborcze a styczniowa nowelizacja Kodeksu wyborczego przegłosowana przez PiS nie uprościła sytuacji.

Fundacja im. Stefana Batorego wychodząc naprzeciw tym zmianom informuje o wykładni najważniejszych zmian.

Trzy systemy wyborcze

Podczas wyborów samorządowych odbywa się kilka głosowań. Wyborcom przypominają o tym różne kolory kart. Wybieramy radnych różnych szczebli samorządu terytorialnego oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W zależności od organu i wielkości gminy, w wyborach samorządowych obowiązują aż trzy systemy wyborcze.

W wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do otrzymania mandatu wymagana jest bezwzględna większość głosów (50 proc. plus 1 głos). Jeżeli żaden kandydat jej nie uzyskał, do drugiej tury przechodzą dwie osoby z najlepszymi wynikami.

Radni w gminach do 20 tys. mieszkańców wybierani są w wyborach większościowych w okręgach jednomandatowych (JOW). Nie ma tu drugiej tury, a mandat otrzymuje osoba z najlepszym wynikiem. System nie przewiduje „nagród pocieszenia”, a duża liczba głosów oddanych przez wyborców jest „marnowana” – nie przekłada się na mandaty. Przegrani – nawet jeśli zdobywają po 20-30 proc. głosów w swoich okręgach, nie mogą liczyć na mandat. Ten system względnie najlepiej sprawdza się w niewielkich, spójnych społecznościach lokalnych.

Ordynacja proporcjonalna pozwala zdobywać mandaty z jednego okręgu wyborczego różnym komitetom, przez co dokładniej odwzorowuje preferencje wyborców. W małych okręgach wyborczych reguła ta wzmacnia przewagę najsilniejszych komitetów. Ordynacja proporcjonalna zachęca niezrzeszonych aktywistów do integracji i wspólnego startu w ramach jednej listy.

Co zmieniło się w nowelizacji Kodeksu Wyborczego?

Ustawa ta wprowadziła m.in.:

  • pięcioletnią (zamiast czteroletniej) kadencję władz samorządowych,
  • dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów (liczoną od tegorocznych wyborów),
  • rezygnację z jednomandatowych okręgów wyborczych w gminach pow. 20 tys. mieszkańców (zostaną zastąpione systemem proporcjonalnym, tak jak było w 2010 r.),
  • zakaz „podwójnego kandydowania”, czyli ubiegania się jednocześnie o mandat wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) oraz radnego (z wyjątkiem kandydowania w tej samej gminie).

 

 

portalsamorzadowy.pl

Brak komentarzy

Dodaj komentarz