Para prezydencka wybiera się z wizytą do Australii i Nowej Zelandii

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą udają się w czwartek z oficjalną wizytą do Australii i Nowej Zelandii. Prezydent weźmie udział w Polsko-Australijskim Forum Energetycznym oraz spotka się z najważniejszymi władzami obu krajów, a także z Polonią.

  • W czasie czterodniowej wizyty w Australii para prezydencka odwiedzi Melbourne, Canberrę oraz Sydney.
  • Z kolei podczas dwudniowego pobytu w Nowej Zelandii prezydent i pierwsza dama odwiedzą Wellington i Auckland.
  • Pierwsza w historii wizyta prezydenta Polski w Australii i Nowej Zelandii ma dotyczyć kwestii politycznych, gospodarczych, obronnych i polonijnych.
  • – Zaplanowano rozmowy Andrzeja Dudy z najważniejszymi politykami obu krajów oraz podpisanie licznych umów bilateralnych – poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Australii towarzyszyć będzie delegacja MON z szefem resoru Mariuszem Błaszczakiem na czele.

„Zakładamy, że efektem rozmów będzie podpisanie listu intencyjnego na zakup fregat rakietowych, które wzmocnią polską Marynarkę Wojenną” – mówił szef gabinetu prezydenta.

W Sydney prezydent zainauguruje Polsko-Australijskiego Forum Energetycznego. Forum będzie poświęcone współpracy biznesowej w obszarze nowoczesnych technologii i innowacji w sektorze zasobów naturalnych i energii.

W organizowanym z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy forum wezmą udział przedstawiciele takich spółek jak: PGNiG, Gaz-System, Polskie LNG, Jastrzębska Spółka Węglowa czy Węglokoks. W rozmowach wezmą udział także przedstawiciele Państwowego Instytutu Geologicznego, Ministerstwa Energii i Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

 

 

parlamentarny.pl/pap

Brak komentarzy

Dodaj komentarz