Podpisane przez prezydenta ustawy przyspieszą program Mieszkanie plus

Podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę specustawa mieszkaniowa i ustawa dotycząca programu Mieszkanie na start przyspieszą budowanie lokali w ramach programu Mieszkanie plus – powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.

  • W sierpniu prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. specustawę mieszkaniową oraz ustawę o programie Mieszkanie na start.
  • Soboń podkreślił, że obydwie ustawy wpisują się w program Mieszkanie plus i pozwolą przyspieszyć realizację tego programu.

– Specustawa mieszkaniowa pozwoli na zwiększenie podaży gruntów i na to, aby budować taniej i szybciej na gruntach pokolejowych, poprzemysłowych, popocztowych, także na terenach rolnych – przypomniał.

Dodał, że dotąd inwestycje mieszkaniowe mogły powstawać jedynie na gruntach, na których obowiązywał plan zagospodarowania przestrzennego oraz w oparciu o decyzje o warunkach zabudowy (WZ).

– Było to o tyle trudne, że Polskę pokrywa jedynie ok. 16 proc. planów, a uzyskiwanie decyzji o WZ jest długotrwałe. Ponadto WZ-tki przyczyniają się w dużej mierze do rozlewania się miast i nie przewidują dodatkowej infrastruktury, czy usług, które powinny odpowiadać na potrzeby mieszkaniowe przyszłych lokatorów. Specustawa spełnia takie założenia – mówił wiceszef MIiR.

Soboń wskazał, że ze specustawa przeznaczona jest w szczególności dla dużych projektów w programie Mieszkanie plus np. dla takich inwestycji jak warszawskie osiedle przy ul. Karczunkowskiej.

– Tu powstaną nie tylko mieszkania, ale także przestrzeń wspólna, szkoła i przewidziane są też lokale usługowe – dodał.

Zdaniem wiceministra „bez takich narzędzi, jakim jest ta specustawa, nie będzie możliwa sprawna realizacja dużych projektów przy współpracy z samorządami”.

Jak mówił, specustawa zawiera też „niezwykle ważny instrument, jakim jest najem instytucjonalny”. – Ten instrument jest ważny nie tylko dla samych przyszłych lokatorów, ale także dla tych wszystkich inwestorów, którzy chcieliby budować w oparciu o przepisy specustawy – stwierdził.

W jego ocenie, każdy, kto będzie korzystał z najmu instytucjonalnego, będzie miał gwarancję, że stanie się właścicielem swojego mieszkania.

Zapowiedział, że z trybu budowania w oparciu o przepisy specustawy będą z pewnością realizowane inwestycje przy współpracy państwa, jak tylko ona wejdzie w życie. „Będzie on stosowany zarówno do tych inwestycji, które będziemy dopiero budować, ale planujemy też skorzystać z niego w przypadku już istniejących inwestycji, np. w Białej Podlaskiej” – dodał.

– Z pewnością trybu uzgodnień umów lokalizacyjnych nie będziemy rozpoczynać od informacji medialnych. To są sprawy, które wymagają w pierwszej kolejności konsultacji z samymi zainteresowanymi, czyli z gminami. To oni są w tym procesie najważniejsi i to ich zdanie będzie decydujące w uzyskaniu uchwały lokalizacyjnej pod inwestycje mieszkaniowe – podkreślił.

Wiceminister dodał, że komplementarną częścią Mieszkania plus jest także program Mieszkanie na start, czyli ustawa o dopłatach do najmu. Zaznaczył, że wynajem lokali w ramach Mieszkania plus ma być tańszy niż wynajem na rynku komercyjnym. – Dzięki tej ustawie jesteśmy w stanie pomóc Polakom, tak aby faktycznie więcej pieniędzy zostało w ich kieszeniach i nie przeznaczali całych swoich pensji na wynajem, czy zaciągać kredyty na długie lata – mówił.

Soboń liczy, że budowane mieszkania i „ich niskie ceny najmu znajdą odzwierciedlenie na rynku komercyjnym i wynajem na nim stanie się niższy” – mówił.

– Mieszkanie plus to nie jest program na rok, to program na lata. Nie zbudujemy wszystkiego z dnia na dzień. Podczas pilotażu napotkaliśmy trudności i właśnie te podpisane przez prezydenta ustawy ułatwią nam realizację inwestycji – podsumował.

 

 

portalsamorzadowy.pl/pap

Brak komentarzy

Dodaj komentarz