Premier chce budować nową elitę

Chcemy budować nową elitę, czerpać z tego, co w ramach III RP było rozwojem pozytywnym, chcemy przebudowywać polską myśl polityczną, społeczną w taki sposób, aby jak najlepiej rozpoznawać kierunki przyszłości – powiedział w czwartek (17.05) premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki w radiowej „Jedynce” stwierdził, że „my rzeczywiście chcemy dobrze zdefiniować możliwą rolę Polski we współczesnym świecie, ale też chcemy, posługując się językiem sportowym, boksować się trochę w wyższej wadze, bo uważamy że nasza tradycja, historia, nasze wielkie osiągnięcia z przeszłości, duma z Polski nas do tego ciągnie, nas do tego predestynuje” – mówił premier przed kongresem „Polska Wielki Projekt”.

Jak zaznaczył, bardzo chciałby, aby Polska odegrała ogromną rolę w przyszłości. – I myślę, że mamy szansę na to, żeby odegrać wielką rolę w przyszłości – stwierdził.

Morawiecki przypomniał też, że prezydent Lech Kaczyński nawiązywał do dziedzictwa „Solidarności”. – Pięknie powiązał to również z dziedzictwem, a zarazem z wyzwaniem dotyczącym budowy silnego państwa, państwowości, republikanizmu” – mówił szef rządu.

Premier mówił również, że „element solidarności, ale również sprawiedliwości, powinien być bardziej zaznaczony w naszej rzeczywistości społecznej, gospodarczej i politycznej”.

Dopytywany, „gdzie widzi Polskę za 10-20 lat”, ocenił że „z gospodarczego punktu widzenia, Polska może być krajem wysoko zaawansowanych technologii, który wytycza pewne trendy”.

– Chciałbym też, żeby Polska pokazała światu na czym powinien polegać nowy kontrakt społeczny, nowy ład społeczny, który się kształtuje na naszych oczach” – oświadczył Morawiecki. Jego zdaniem, model który funkcjonował od czasów zakończenia II wojny światowej, przez zmiany społeczne, które od tego czasu zaszły, stał się nieaktualny i niesprawiedliwy.

– My musimy, a zarazem poprzez dziedzictwo „Solidarności” mamy najlepszą legitymację z możliwych (…) żeby zaproponować nowy kontrakt społeczny, oparty o solidaryzm, a jednocześnie o głęboką myśl wykorzystywania zasobów w sposób bardziej równomierny, sprawiedliwy” – powiedział szef rządu.

 

 

parlamentarny.pl

Brak komentarzy

Dodaj komentarz