Premier Morawiecki z wizytą w Berlinie

Premier Mateusz Morawiecki przybył we wtorek rano do Berlina, gdzie weźmie udział w IX Petersberskim Dialogu Klimatycznym. Planowane jest też spotkanie szefa polskiego rządu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

  • Petersburski Dialog Klimatyczny to organizowana co roku konferencja na szczeblu ministerialnym, która ma służyć jako impuls przed corocznymi szczytami klimatycznymi ONZ; tegoroczny odbędzie się w Katowicach.
  • We wtorek, w drugim dniu Petersberskiego Dialogu Klimatycznego planowane są wystąpienia podczas sesji politycznej zarówno premiera Morawieckiego, jak i kanclerz Merkel.
  • Podczas wtorkowej wizyty w Berlinie zaplanowano też spotkanie szefów obu rządów.

Wchodząc do samolotu, którym udał się do Niemiec, premier rozwinął szalik z napisem „Polska”. Piłkarska reprezentacja Polski rozegra we wtorek na mundialu w Rosji swój pierwszy mecz, a jej przeciwnikiem będzie reprezentacja Senegalu.

 

Petersburski Dialog Klimatyczny to organizowana co roku konferencja na szczeblu ministerialnym, która ma służyć jako impuls przed corocznymi szczytami klimatycznymi ONZ; tegoroczny odbędzie się w Katowicach.

Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska zwróciła uwagę, że w spotkaniu tym udział biorą delegaci z ok. 35 krajów będących stronami Porozumienia Paryskiego. „Przedmiotem rozmów będą poszczególne elementy nowych ram klimatycznych, ze szczególnym uwzględnieniem sprawiedliwej transformacji, roli wdrożenia Porozumienia Paryskiego jako warunku koniecznego dla dalszych działań w obszarze klimatu, a także finansów klimatycznych” – mówiła.

We wtorek, w drugim dniu Petersberskiego Dialogu Klimatycznego planowane są wystąpienia podczas sesji politycznej zarówno premiera Morawieckiego, jak i kanclerz Merkel.

Kopcińska zaznaczyła, że podczas wtorkowej wizyty w Berlinie zaplanowano też spotkanie szefów obu rządów. Podczas rozmowy – jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu – poruszone zostaną aktualne kwestie dwustronne oraz międzynarodowe.

Tegoroczny Petersberski Dialog Klimatyczny nosi hasło „Zmieniamy się razem dla sprawiedliwej transformacji” i jest przygotowaniem do corocznego szczytu klimatycznego ONZ (COP), którego gospodarzem będą Katowice w dniach 3-14 grudnia.

Konferencje Stron (Conferences of the Parties – COP) to najwyższy organ Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) uprawniony do sprawdzania realizacji jej postanowień. W trakcie szczytu COP24 planowane jest przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego Porozumienie Paryskie. To pierwsza w historii międzynarodowa umowa, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu. Pakiet wdrażający umożliwi realizację Porozumienia w praktyce, wyznaczając światową politykę klimatyczno-energetyczną na kolejne lata.

 

 

parlamentarny.pl

Brak komentarzy

Dodaj komentarz