Premier zainagurował program Dostępność Plus

Niepełnosprawni muszą mieć pomoc w przełamywaniu barier, na ten cel już teraz zarezerwowaliśmy 23 mld zł – podkreślił w poniedziałek (23 kwietnia) premier Mateusz Morawiecki inaugurując program Dostępność plus.

Morawiecki przypomniał, że prace nad programem Dostępność plus rozpoczęły się kilka miesięcy temu. Współpracowano przy jego opracowywaniu z organizacjami pozarządowymi.

– Jesteśmy im to winni, by pomagać by wspierać, by usuwać bariery. Czasem te siedem schodów to droga do wolności , do rehabilitacji, wyjścia na spacer – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas inauguracji programu „Dostępność plus”.

Jak dodał, nasze społeczeństwo coraz bardziej świadome tych problemów.

– To co dla jednych może być udogodnieniem, dla ludzi z niepełnosprawnościami może być przełomem – kontynuował Morawiecki.

Szef rządu zapowiedział, że na program, angażujący ogromne środki, „już dzisiaj mamy 23 mld zł”. Program ma doprowadzić za kilka lat do tego, by przeszkody, bariery z którymi spotykają się codziennie osoby niepełnosprawne „nie były barierami nie do pokonania”.

Jak podkreślał jednak potrzeb jest wiele, a lata zaniedbań w tej kwestii nie da się szybko nadrobić.

– Zrobimy wszystko przez zmiany legislacyjne, międzyresortowe zmiany, współpracę między rządem i samorządami ale również przez zaangażowanie bezpośrednich środków budżetowych, unijnych i różnych programów wspomóc osoby niepełnosprawne- podkreślał premier – By osoby niepełnosprawne mogły z nami pracować, żyć, odpoczywać, normalnie funkcjonować w ramach polskiego społeczeństwa – dodał.

Program Dostępność plus ma ułatwić np. seniorom, osobom z niepełnosprawnościami czy kobietom z dziećmi poruszanie się w przestrzeni publicznej. Rząd w latach 2018-2025 zamierza przeznaczyć na realizację tego programu ponad 23 mld zł – z funduszy unijnych i krajowych oraz tak zwanych funduszy norweskich i EOG. Za przygotowanie programu odpowiada Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Więcej o programie czytaj tutaj

 

 

parlamentarny.pl

Brak komentarzy

Dodaj komentarz