Rośnie liczba wniosków w punktach paszportowych

Wakacje to czas wzmożonego ruchu w punktach paszportowych. Tylko w czerwcu wydano prawie 215 tys. nowych dokumentów, a w całym pierwszym półroczu 2018 r. aż 977 tys. – poinformowało 13 lipca MSWiA. Resort zwrócił uwagę, że wiele osób dopiero przed planowanym urlopem zdaje sobie sprawę, że ma nieważny paszport. Dlatego warto sprawdzić termin ważności tego dokumentu.

Z danych ministerstwa wynika, że co roku w Polsce wydaje się średnio około 1,4 mln paszportów, najwięcej w maju i w lipcu.

– Wydawanie paszportów charakteryzuje się dużą sezonowością. W okresie tuż przed wakacjami i w czasie wakacji – w miesiącach od maja do sierpnia – liczba wydawanych paszportów jest ponad 2,5 razy większa niż poza sezonem – podkreślono.

– Po zakończeniu sezonu urlopowego następuje spadek zapotrzebowania na nowe paszporty, który utrzymuje się do końca roku. Biorąc pod uwagę średnie dane z lat 2002-2017, co roku w lipcu wydaje się około 171 tys. paszportów, podczas gdy w grudniu liczba ta spada do 62 tys. dokumentów – dodano.

Ministerstwo zwróciło uwagę, że od 2015 r. rośnie liczba wydawanych paszportów, zarówno w całym roku, jak i w pierwszym półroczu.

– Dla przykładu od stycznia do czerwca tego roku Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA spersonalizowało ponad 977 tys. paszportów. W tym samym okresie 2015 r. było to prawie 690 tys. dokumentów paszportowych. Oznacza to wzrost o ponad 287 tys., czyli o prawie 42 proc. – wskazał resort. W czerwcu tego roku wydano niemal 215 tys. paszportów, podczas gdy w czerwcu ubiegłego roku było to niecałe 167 tys.

MSWiA przypomina, że wniosek o paszport można złożyć w dowolnym punkcie paszportowym na terenie kraju – niekoniecznie w województwie, w którym jest się zameldowanym, a czas oczekiwania na wydanie dokumentu w kraju nie powinien być dłuższy niż 30 dni.

– Trzeba pamiętać, żeby o nowy paszport wystąpić odpowiednio wcześniej przed zaplanowanym letnim wypoczynkiem. Należy również zwrócić uwagę, że niektóre kraje wymagają, by paszport był ważny jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy po dacie zakończenia planowanej podróży – zaznaczyło ministerstwo.

MSWiA przypomina, że od ubiegłego roku działa bezpłatna usługa powiadamiania o tym, że paszport jest gotowy do odbioru. Każdy przy składaniu wniosku może podać numer telefonu lub adres e-mail i gdy paszport będzie gotowy, otrzymamy SMS lub wiadomość e-mail, że może odebrać dokument.

 

portalsamorzadowy.pl

Brak komentarzy

Dodaj komentarz