Rząd zachęca do PPP. 600 mln zł na inwestycje dla samorządów w formule PPP

Polski Fundusz Rozwoju przeznaczy ok. 600 mln zł na wsparcie samorządów, które będą budować w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. W czwartek, 9 sierpnia prezes PFR Paweł Borys oraz wiceminister inwestycji i rozwoju Witold Słowik podpisali list intencyjny rozpoczynający program wsparcia finansowego PPP.

Podpisany w czwartek dokument inauguruje tzw. program pakietowania projektów partnerstwa publiczno – prawnego. Jego celem jest ograniczenie kosztów oraz ułatwienie zdobycia środków finansowych zarówno przez samorządy jak i inwestorów prywatnych, którzy zdecydują się na realizację przedsięwzięć w ramach PPP.

Chodzi np. o przebudowę i utrzymanie dworców, obiektów użyteczności publicznych, dróg, szkół, żłobków, przedszkoli, stadionów, domów pomocy społecznej, parkingów.

Samorządy, które spełnią określone warunki otrzymają wsparcie doradcze finansowane w 90 proc. przez MiIR.

Program pakietowania projektów PPP umożliwi też łączenie się samorządów w grupy, które wspólnie będą pozyskiwały partnera prywatnego i realizowały np. budowę dróg.

Podmiotem odpowiedzialnym za wybór samorządów, które zostaną włączone do projektu będzie PFR. W należącym do niego Funduszu Inwestycji Samorządowych jest ok. 600 mln zł.

 

portalsamorzadowy.pl/pap

Brak komentarzy

Dodaj komentarz