Sondaż: PIS wygrałby w sejmikach

W wyborach do 16 sejmików PiS może mieć najlepszy wynik w 10 województwach, w tym w Wielkopolsce i na Śląsku – wynika z sondażu IBRiS, którego wyniki ujawnił portal OKO.Press.

Sondaż został zlecony przez Sojusz Lewicy Demokratycznej. Wzięła w nim udział wyjątkowo duża liczba ankietowanych – po 1000 osób w każdym z województw, co daje 16 000 osób w skali całego kraju. Wyniki IBRiS udostępnił OKO.press lider SLD Włodzimierz Czarzasty.

W skali całej Polski na czele sondażu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość, które otrzymało średnio 34 proc. poparcia. Koalicja Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej zajęła drugie miejsce ze średnim wynikiem 26 proc. Dalej znalazły się Polskie Stronnictwo Ludowe (12 proc.) i Sojusz Lewicy Demokratycznej (10 proc.).

Wyniki w regionach pokazują wyraźną przewagę PiS. Partia rządząca w sondażu prowadzi w aż 12 z 16 województw. Największe poparcie PiS ma w województwach podkarpackim (44 proc.) i świętokrzyskim (42 proc.). Nieco mniej, 39 proc., uzyskała w woj. lubelskim. Po 38 proc. poparcia partia Jarosława Kaczyńskiego zdobyła w województwach: małopolskim, podlaskim i mazowieckim, nieco mniej w łódzkim (35 proc.), wielkopolskim (34 proc.) i śląskim (33 proc.). Dość duże uzyskała także w województwach:  warmińsko-mazurskim (31 proc.), kujawsko-pomorskim (30 proc.),
zachodniopomorskim (28 proc.).

Koalicja Obywatelska, czyli sojusz PO i Nowoczesnej, może liczyć na triumf w 4 regionach: woj. pomorskie (36 proc. poparcia dla Koalicji Obywatelskiej), woj. dolnośląskie (35 proc.), woj. lubuskie (31 proc.), woj. opolskie (29 proc.)

Sondaż telefoniczny (CATI) IBRiS 17-25 kwietni próba losowo-kwotowa 16 tysięcy dorosłych Polaków i Polek, po 1000 osób w każdym województwie.

 

 

parlamentarny.pl

Brak komentarzy

Dodaj komentarz