Startuje 75. edycja Tour de Pologne

Kraków, Tarnowskie Góry, Siemianowice Ślaskie, Katowice, Zakopane czy Wieliczka. To kilka z kilkudziesięciu miast w Polsce, przez które przejadą kolarze Tour de Pologne. Wyścig, który startuje w ten weekend (4-5 sierpnia) jest okazją do promowania miast i gmin. W tym roku swoją wizytę zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

  • 75. edycja wyścigu Tour de Pologne odbędzie się między 4-10 sierpnia 2018 roku. To największy kolarski wyścig w Europie Środkowej
  • W sobotę (4 sierpnia) około godz. 19.00, premier Mateusz Morawiecki będzie gościem na I etapie wyścigu kolarskiego. Zaplanowano jego wystąpienie. 

W tym roku wyścig podzielony jest na siedem etapów. Jedno z największych wydarzeń sportowych odbędzie się w miastach województwa śląskiego i małopolskiego. Na liście zalet, jakie najczęściej wymieniają samorządy gotowe zapłacić za możliwość zorganizowania u siebie wyścigu to m.in. promocja miasta i regionu w około 50 krajach świata, udział w największej w Polsce imprezie kolarskiej, tysiące fanów.

W tym roku na zorganizowanie wyścigu LangTeam wyda około 6 mln euro. Na tę kwotę złożą się także samorządy, przez teren których przejadą kolarze. 

 

Trasa Tour de Pologne

Pierwszego dnia wyścigu kolarze będą mieli do pokonania płaski etap o długości 134 kilometrów. Trasa rozpocznie się na Rynku Głównym w Krakowie. Na trasie znajdują się dwie Górskie Premie TAURON –Bachowice (IV kat.) oraz Kaszów (IV kat.), a także Premia Specjalna Lanckorona oraz 100-lecie PCK Lotna Premia LOTTO w Krakowie. Zanim peleton zafiniszuje na mecie pierwszego etapu, kolarze pokonają w Krakowie trzy rundy po cztery kilometry każda.

Trasa drugiego dnia prowadzi z Tarnowskich Gór do Katowic. Po starcie peleton pokona 32-kilometrową rundę wokół Tarnowskich Gór, po czym ruszy na południe. Na trasie znajdują się trzy Lotne Premie LOTTO – w Piekarach Śląskich, Bytomiu i Siemianowicach Śląskich. W Katowicach peleton przejedzie trzy rundy po 20 kilometrów, a na trasie znajdą się dwie Górskie Premie TAURON IV kategorii. Meta tradycyjnie przy katowickim Spodku.

Miejsce startu wyścigu w trzecim dniu to Stadion Śląski w Chorzowie, stąd kolarze wyruszą na południe. Na trasie napotkają trzy Lotne Premie LOTTO w Rudzie Śląskiej, Rybniku i Knurowie, a także Górską Premię TAURON IV kategorii w Rybniku. Po wjeździe do Zabrza cztery szybkie rundy po 6 kilometrów i prawdopodobnie finisz z peletonu.

Czwartego dnia Tour de Pologne wjedzie w góry. Po starcie w Jaworznie kolarze pojadą na południe. Na pierwszej, bardziej płaskiej części dystansu znajdują się trzy Lotne Premie LOTTO – w Mysłowicach, Chełmie Śląskim i Wilamowicach. Potem peleton wjedzie w malowniczy Beskid Śląski, a tam znajdują się cztery Górskie Premie TAURON I kategorii – dwukrotnie Zameczek oraz 90 lat Salmopolu w Szczyrku. Po pokonaniu dwóch niespełna 20-kilometrowych rund w górach kolarze zafiniszują w Szczyrku.

Kolejnego dnia peleton wystartuje z Kopalni Soli Wieliczka. Po drodze Górskie Premie TAURON: Hucisko (II kat.), Rychwałd (II kat.) oraz Przełęcz Przegibek (I kat.). Na trasie znajdują się także Premia 100-lecie PCK Lotna Premia LOTTO w Bielsku-Białej. Przed finiszem kolarze pokonają jeszcze trzy widowiskowe rundy w Bielsku-Białej o długości 7,2 km każda.

Następnego dnia po starcie w Zakopanem peleton wyruszy w stronę Bukowiny Tatrzańskiej, a następnie pokona 4 rundy po 24 km każda. Na każdej rundzie znajdują się trzy Górskie Premie TAURON – Rzepiska Ściana HARNAŚ, Łapsze i Czarna Góra. Na trasie znajduje się także Lotna Premia LOTTO w Jurgowie. Etap liczy 129 kilometrów, a meta usytuowana jest w BUKOVINA RESORT.

Ostatni dzień zmagań to górski etap wokół Bukowiny Tatrzańskiej. To on rozstrzygnie losy tegorocznego Tour de Pologne. Kolarze pokonają dwie rundy po 68 kilometry każda. Na każdej z nich znajdują się najtrudniejsze Górskie Premie TAURON I kategorii – Sierockie, Gliczarów – Ściana BUKOVINA i Rzepiska – Ściana HARNAŚ. Na trasie także Lotna Premia LOTTO w Szaflarach. Wielki finał Tour de Pologne na mecie w Bukowinie Tatrzańskiej.

 

portalsamorzadowy.pl

Brak komentarzy

Dodaj komentarz