Stosujesz w ogrodzie Roundup? Okazało się , że jest rakotworczy

Kalifornijski sąd skazał koncern Monsanto, producenta środka chwastobójczego Roundup, na zapłacenia 289 mln dolarów odszkodowania ogrodnikowi śmiertelnie choremu na raka. Jak wykazały badania biegłych, przyczyną zachorowania była „długotrwała ekspozycja na działanie tego herbicydu zawierającego glifosat”.

Światowe media określają ten wyrok jako „historyczny”.

Jak dowodził 46-letni Dewayne Johnson, ojciec dwojga dzieci, pracując jako ogrodnik dla szkół w okręgu San Francisco często stosował środki chwastobójcze Roundup Pro i Ranger Pro, produkcji Monsanto.

Sąd orzekł w piątek, że ten producent herbicydu nie umieścił na opakowaniu ostrzeżenia przed ewentualnymi skutkami tego środka, co stało się „istotną przyczyną” choroby Johnsona, który cierpi na chłoniaka nieziarniczego.

Lekarze powoda zaświadczyli, że ich klientowi pozostaje ok. dwa lata życia.

Kalifornijskie media podkreślają, że jest to tylko pierwszy z tego rodzaju przypadków, w związku z czym koncern Monsanto czekają „setki podobnych procesów”.

Monsanto Company broni się. Jeden z wiceprezesów koncernu, Scott Partridge, po ogłoszeniu werdyktu sądowego oświadczył niezwłocznie w komunikacie dla prasy, że wyraża współczucie dla Johnsona. Powołał się jednocześnie „na ponad 800 ekspertyz, jakie przeprowadziły m.in. amerykański Narodowy Instytut Zdrowia i inne instytucje”, według których wymienione produkty Monsanto nie mogły wywołać choroby nowotworowej.

Dziennik „Le Monde”, komentując werdykt amerykańskiego sądu, napisał: „To historyczny wyrok, który może wpłynąć na przyszłość światowego rolnictwa”.

Amerykański koncern biotechnologiczny Monsanto, przejęty w czerwcu przez niemieckiego giganta farmaceutyczno-agrochemicznego Bayer, produkuje glifosat i wykorzystuje go w swoim flagowym produkcie – herbicydzie Roundup.

Organizacje obrońców środowiska wzywają do zakazania glifosatu, od kiedy Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC), wchodząca w skład Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ogłosiła w marcu 2015 r., że związek ten jest „prawdopodobnie rakotwórczy u ludzi”.

Niektóre z krajów UE, np. Francja, Włochy, Holandia, Belgia, wprowadziły u siebie ograniczenia stosowania glifosatu.

 

kurier.pap

Brak komentarzy

Dodaj komentarz