Święto Wojska Polskiego w 100-lecie odzyskania niepodległości

15 sierpnia Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda weźmie udział w uroczystościach związanych z obchodami Święta Wojska Polskiego.

Rano Prezydent RP Andrzej Duda złożył wieniec przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

Następnie w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie odprawiona została msza święta za Ojczyznę z udziałem najwyższych władz państwowych. Prezydentowi towarzyszyła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. Obecny był również Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz kierownictwo KPRP.  Mszy św. przewodniczył biskup polowy gen. bryg. Józef Guzdek.

O godz. 10.30 na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbędzie się uroczystość wręczenia przez Zwierzchnika Sił Zbrojnych nominacji generalskich, nominacji admiralskiej i odznaczeń państwowych. Andrzej Duda wręczy także postanowienie o wskazaniu do mianowania na Naczelnego Dowódcę Sił Zbrojnych.

W południe nastąpi uroczysta zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie; przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy placu jego imienia zostaną również złożone wieńce. W obu tych punktach udział weźmie m.in. Prezydent RP oraz szef MON.

Andrzej Duda będzie także obecny na Wielkiej Defiladzie Niepodległości, która rozpocznie się o godz. 13 na skrzyżowaniu Wisłostrady z ul. Sanguszki, a zakończy na skrzyżowaniu z ul. Karową. Będzie podzielona na trzy główne części: defiladę pieszą, defiladę pojazdów oraz defiladę historyczną. Łącznie w defiladzie weźmie udział ponad tysiąc żołnierzy. Planowane jest wystąpienie Prezydenta RP.

Wieczorem na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda obejrzy widowisko „Wolność we krwi”. Wygłosi również przemówienie. 

 

prezydent.pl

Brak komentarzy

Dodaj komentarz