Ten raport daje do myślenia… Zobacz Ranking Europolis Fundacji Schumana

Mieszkańcy Sopotu są zdecydowanie najbardziej zaangażowani społecznie, spośród wszystkich miast na prawach powiatu w Polsce – tak wynika z rankingu Europolis, przygotowanego przez Fundację Schumana.

Po raz pierwszy, od kiedy fundacja wydaje raporty dotyczące różnych obszarów funkcjonowania miast, na czele nie jest Warszawa. Na samym końcu znalazły się Świętochłowice i Siedlce.

  • Mieszkańcy Sopotu wyróżniają się na tle kraju postawami obywatelskimi i zaangażowaniem w życie publiczne. Głównie dzięki temu zajęli pierwsze miejsce w rankingu najbardziej obywatelskich miast Fundacji Schumana.
  • W rankingu uwzględniono: bierną i czynną aktywność wyborczą, udział w organizacjach publicznych, zaangażowanie mieszkańców w życie publiczne, rozpowszechnienie postaw obywatelskich oraz otwarcie samorządów na obywateli.
  • Miastem najmniej obywatelskim okazały się Świętochłowice. Władze są zamknięte na obywateli, którzy rzadko angażują się w sprawy społeczne i nie mają zaufania do policji – wynika z raportu.

Sopot najbardziej obywatelskim miastem w Polsce – tak wynika z rankingu Europolis, przygotowanego przez Fundację Schumana. Drugie miejsce zajęła Warszawa a podium zamknął Rzeszów. Na kolejnych miejscach uplasowały się Poznań i Katowice.

Sopot jest jednym z najmniejszych, w stawce 66 miast, które wzięto pod uwagę. Mieszka w nim około 37 tys. osób.  Miasto na pomorzu wygrało, dzięki uzyskaniu najlepszego wyniku w dwóch kluczowych kategoriach: postaw obywatelskich i zaangażowania w życie publiczne.

– Aż jedna czwarta mieszkańców Sopotu działa aktywnie na rzecz społeczności lokalnej, a ponad połowa świadczy nieodpłatną pracę na rzecz potrzebujących – tłumaczy Rafał Dymek, dyrektor Fundacji Schumana – To rekord w skali kraju – dodaje.

Mapka z miastami, które znalazły się w pierwszej 20. najbardziej obywatelskich miast w Polsce: 

źródło: Fundacja Schumana)
źródło: Fundacja Schumana)

Sopocianie są też bardzo zaangażowani w życie publiczne. Jak to się przejawia? Najczęściej z mieszkańców wszystkich miast chodzą na manifestacje, mają także duże zaufanie do sąsiadów i policji. Ponadto zauważono, że władze Sopotu, spośród wszystkich polskich miast, przekazują największy odsetek wydatków na budżet obywatelski – 5,3 proc.

Drugie miejsce zajęła Warszawa, która do tej pory dominowała we wszystkich rankingach dotyczących miast, jakie zostały przygotowane przez fundację Schumana:  (Miasta uczące się – 2015 r., Miasta zrównoważone – 2016 r., Bezpieczne i otwarte miasta – 2017 r.). 

Tym razem stolica zajęła drugie miejsce. Co ciekawe, Warszawa nie zwyciężyła w żadnej z pięciu analizowanych kategorii, ale we wszystkich miała stosunkowo wysokie pozycje, nie odstając nadmiernie od danego miasta – lidera. Warszawiacy mogą pochwalić się m.in. dużym odsetkiem osób działających w różnego rodzaju organizacjach społecznych (np. stowarzyszeniach, kołach i klubach finansowanych ze środków publicznych). Mieszkańcy stolicy są również wyjątkowo hojni jeśli chodzi o wspieranie organizacji pożytku publicznego – w ostatnich latach średnio 115 na 10 tys. mieszkańców wpłaciło dobrowolnie ponad 1300 zł rocznie.

 

Trzecie i czwarte miejsce, z niewielką różnicą w punktach zajęły kolejno Rzeszów i Poznań. To pierwsze miasto osiągnęło świetne wyniki w kategorii udziału mieszkańców w organizacjach, oraz rozpowszechnianiu postaw obywatelskich. Mieszkańcy stolicy Podkarpacia są też często członkami kół i klubów publicznych. Często wspierają finansowo organizacje, jednak zdecydowanie chętniej, przekazują darowizny na cele kultu religijnego. 

Kolejne miejsca w pierwszej 10. zajęły przede wszystkim te miasta, które od wielu lat wspierają obywatelskie postawy wśród swoich mieszkańców. Polega to na wchodzeniu w interakcje, czyli częstego wykorzystywania instytucji konsultacji społecznych. Ponadto, są to miasta otwarte na inicjatywy uchwałodawcze a także wspierające organizacje pozarządowe. 

Warto zauważyć, że w czołówce poza Sopotem, znalazły się jeszcze dwa inne małe miasta: Dąbrowa Górnicza (miejsce 6.) i Przemyśl (miejsce 9.) W pierwszej z nich wysoki jest udział przedstawicieli lokalnych komitetów wyborczych w radzie miasta; w drugiej mocno rozpowszechnione są postawy obywatelskie i zarejestrowanych jest wiele stowarzyszeń.

Tu władze są zamknięte a ludzie nie angażują się w sprawy społeczne

Na dole tabeli znalazł się szereg miast zwłaszcza z centralnej Polski: Kielce, Radom i Siedlce oraz południowej części kraju: Zabrze, Bytom i Sosnowiec.

W porównaniu z resztą kraju, miasta te charakteryzują zamknięte na obywateli władze, gdyż w wielu mieszkańcy nie mają inicjatywy uchwałodawczej. Z drugiej strony, nawet gdyby mieli, nie jest pewne, czy by z niej korzystali. Jak wynika z rankingu, mieszkańców tych miast cechuje niska aktywność wyborcza a organizacje pozarządowe, kluby czy koła, praktycznie nie istnieją.

Tak wygląda lista miast, które zajęły ostatnich 20 miejsc w rankingu (oprac. Fundacja Schumana)
(oprac. Fundacja Schumana)
 

Na uwagę zasługują też ostatnie w tabeli Świętochłowice, które razem z Wałbrzychem uzyskały najgorszy wynik w kategorii postawy obywatelskie. Mieszkańcy obu tych miejscowości są przede wszystkim bardzo nieufni wobec policji i innych ludzi. Co więcej, są oni też bardzo niechętni darowiznom zarówno na organizacje pożytku publicznego, jak i na cele religijne, nawet wówczas, gdy wiązałoby się to wyłącznie z koniecznością zadeklarowania, która organizacja otrzyma 1 proc. z podatku PIT.Ranking wydany przez Fundację Schumana powstał w oparciu o analizę pięciu obszarów: biernej i czynnej aktywności wyborczej, udziału w organizacjach publicznych, zaangażowania mieszkańców w życie publiczne, rozpowszechnienia postaw obywatelskich oraz otwarcia samorządów na obywateli. Autorzy przeanalizowali wszystkie 66 polskich miast na prawach powiatu.

Pełen Raport TU:

Europolis_2018_Miasta_obywatelskie

Brak komentarzy

Dodaj komentarz