Warmińsko-mazurskie: Nowa fabryka w Biskupcu będzie zatrudniać. Ale nie wszyscy zadowoleni

Budowa nowej fabryki podzieliła mieszkańców. Jedni obawiają się zagrożeń dla środowiska i ludzi, inni widza nadzieje na nowe miejsca pracy.

Do Biskupca na dwa dni przyjechał EGGER Truck, samochód ciężarowy, w którym pokazano produkty firmy oraz przedstawiono multimedialną prezentację ukazującą zamknięty cykl produkcyjny w fabryce. Odwiedzający mogą prześledzić cykl życia produktów od ich powstania, poprzez użytkowanie, aż po ponowne zastosowanie w recyklingu.

„Chcemy przedstawić mieszkańcom to, czym zajmujemy się na co dzień. Wiadomo, że można te rzeczy obejrzeć w katalogach czy internecie. Jednak bezpośrednie obcowanie z produktem daje zupełnie inne odczucia. Pokazujemy również, jakie mamy standardy i każdy może zobaczyć, to co będzie powstawało w przyszłości Biskupcu” – podkreśliła Anna Myślak z biura komunikacji firmy EGGER.

Dodała, że firma już od kilku tygodni organizuje spotkania informacyjne dla mieszkańców Biskupca, a zdecydowana większość pytań dotyczy zatrudnienia w tym możliwości i trybu rekrutacji, potrzebnych dokumentów i rodzaju stanowisk pracy.

Przeciwni spalaniu biomasy

W Biskupcu nie brakuje jednak przeciwników inwestycji, którzy nie chcą, by przy fabryce powstała – jak twierdzą – „spalarnia zagrażająca środowisku”.

Pracownicy firmy EGGER przyznają, że przy fabryce powstanie kocioł do współspalania biomasy. „To jest urządzenie całkowicie bezpieczne i zgodne z normami. „Nie jest to urządzenie całkowicie bezemisyjne, bo takiej instalacji nie ma, ale wszystkie emisje pochodzące z fabryki będą zgodne z polskimi i unijnymi normami” – wyjaśniła Anna Myślak.

Wsadem do kotła do współspalania biomasy będą głównie takie materiały jak: stare opakowania drzewne, zużyte palety, materiały produkcyjne pochodzące z procesu przetwarzania drewna, materiał drzewny z przemysłu leśnego, a także biomasa rolnicza. Myślak podkreśliła, że od 20 do 30 proc. surowca użytego w produkcji płyt to materiały pochodzące z recyklingu, takie jak np. stare meble wystawione przez mieszkańców na śmietnik, głównie na terenie dużych miast, takich jak Warszawa czy Gdańsk.

Wniosek o pozwolenie na budowę i miejsca pracy

W Biskupcu rozpoczęły się już prace przygotowawcze pod budowę fabryki płyt. Inwestor złożył w starostwie powiatowym w Olsztynie wniosek o pozwolenie na budowę. „Czekamy na decyzję finalną i wierzymy, że będzie w pełni pozytywna i będziemy mogli rozpocząć budowę w ciągu kilku najbliższych tygodni – podkreśliła Myślak.

Fabryka, której wartość ocenia się na blisko 1 mld zł powstanie od podstaw. Będzie to największa inwestycja na Warmii i Mazurach, powstającą na terenie Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Docelowo w fabryce EGGER ma pracować 400 osób a w kooperujących firmach dodatkowych 600 osób. Zakończenie budowy planowane jest na koniec 2018 roku. Rocznie w biskupieckiej fabryce ma powstawać 650 tys. metrów sześc. płyt wiórowych. Ich odbiorcami będą producenci mebli w Polsce i zagranicą, w tym w krajach nadbałtyckich i w obwodzie kaliningradzkim.

Jak zaznaczyła Anna Myślak, płace w firmie EGGER będą „na pewno konkurencyjne i będą dobrym standardem w branży”. Dodała, że nie tylko sama płaca przyciąga chętnych, ale i możliwości awansu i rozwoju, jakie gwarantuje inwestor.

Mieszkańcy Biskupca – pytani o inwestycje – podkreślają głównie jej znaczenie dla miejscowego rynku pracy.

Sebastian Mieczkowski powiedział, że powstanie nowego zakładu to dobra perspektywa dla mieszkańców, ale i dla rozwoju gminy. „Jeśli na skutek protestów inwestor miałby się wycofać, to żaden inny już tu nie przyjdzie” – dodał.

Płace pójdą w górę?

Mateusz Morawski prowadzący stoisko z warzywami i owocami na miejscowym rynku dodał, że inwestor to konkurencja dla miejscowego rynku pracy w tym dla pracodawców lokalnych.

„Tu za 1600 zł pracuje się 180 godzin miesięcznie, i te stawki są stałe. Jeśli powstanie nowa fabryka, to i płace pójdą w górę. Miejscowi pracodawcy będą musieli podwyższyć minimalne płace. Ja się z tego cieszę, bo mieszkańcy Biskupca będą mieli pieniądze i wtedy będą u mnie kupować owoce i warzywa” – podkreślił.

Mieszkanka pobliskiego Mrągowa Joanna Markiewicz dodała, że „w regionie, w którym wciąż jest najwyższe bezrobocie w Polsce, nowy tak duży pracodawca jak EGGER to bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców”.

EGGER ma 17 zakładów w siedmiu krajach Europy oraz jeden zakład produkcyjny w Argentynie. Zatrudnia ponad 8 tys. pracowników. Jak zapewnia inwestor, Biskupiec będzie kluczowym zakładem EGGER w tej części Europy, wyposażonym w najlepsze dostępne technologie. W fabryce produkowane będą głównie płyty wiórowe przeznaczone na rynek meblarski.

źródło: PAP/portalsamorzadowy.pl

Brak komentarzy

Dodaj komentarz