Wizyta Morawieckiego na Łotwie

Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego to podkreślenie naszej aktywności w NATO, a zwłaszcza działań na rzecz wzmocnienia wschodniej flanki sojuszu – ocenił szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Jak dodał, premierzy Polski i Łotwy odbyli dobrą rozmowę dot. m.in. rozwijania współpracy.

Morawiecki złożył wizytę na Łotwie, gdzie w ramach obchodów święta Wojska Polskiego odwiedził polskich żołnierzy stacjonujących w bazie wojskowej w Adazi. Następnie szef rządu udał się do Rygi, gdzie spotkał się i rozmawiał z premierem Łotwy Marisem Kuczinskisem.

Dworczyk w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla wpolityce.pl zaznaczył, że wizyta szefa polskiego rządu na Łotwie stanowiła podkreślenie aktywności Polski w NATO, a zwłaszcza działań na rzecz wzmocnienia wschodniej flanki sojuszu.

Jak dodał, stanowiła ona także wyraz szacunku dla wysiłku i służby żołnierzy przebywających w Adazi.

– Polacy są bardzo dobrze oceniani zarówno za wojskowy profesjonalizm, jak i postawę oraz zaangażowanie w działania kontyngentu – zapewnił.

Według ministra, Morawiecki z Kuczinskisem przeprowadzili „dobrą, blisko 45-minutową rozmowę”, która dotyczyła m.in. służby polskich żołnierzy na Łotwie, a także – jak mówił – „spraw bieżących – rozwijania współpracy bilateralnej oraz współdziałania w kwestiach ważnych z punktu widzenia regionu Europy Środkowo-Wschodniej”.

Dowrczyk podkreślił, że podczas rozmowy premierów „ważne miejsce zajęły sprawy związane z bezpieczeństwem energetycznym, w tym projekt podłączenia krajów bałtyckich do europejskiego systemu energetycznego”.

– Obaj premierzy podkreślili konieczność wzmacniania solidarności regionalnej w sprawach europejskich; w tak istotnych kwestiach jak sprzeciw wobec projektu Nord Stream 2 czy prace nad kształtem przyszłego budżetu Unii Europejskiej – powiedział.

Jak relacjonował Dworczyk, ponadto szefowie rządów rozmawiali o projektach infrastrukturalnych, takich jak Via Baltica, Rail Baltica czy Via Carpatia.

paralamentarny.pl

Brak komentarzy

Dodaj komentarz