Wkrótce lotnicza szarża

Miłośników lotnictwa i nie tylko zapraszamy do Grudziądza na „Lotniczą szarżę”. Wydarzenie zaplanowano 15 sierpnia o godz. 17.00 na Błoniach Nadwiślańskich w pobliżu Mariny.

Za kolebkę polskiego lotnictwa wojskowego powszechnie uważa się Dęblin. Natomiast to Grudziądz szczyci się ponad stuletnią historią lotnictwa wojskowego. To właśnie tutaj rodziły się największe legendy polskiego lotnictwa. W 1921 r. w Grudziądzu utworzono Wyższą Szkołę Pilotów, którą przekształcono w Oficerską Szkołę Lotniczą. Szkoła ta stała się kuźnią młodych kadr lotnictwa polskiego i zalążkiem jakże słynnej Szkoły Orląt z Dęblina. Przelot w wykonaniu Artura Kielaka – pilota samolotowego, szybowcowego, komunikacyjnego i akrobacyjnego, a także skoczka spadochronowego będzie okazją, by przypomnieć grudziądzkie tradycje lotnicze. 

– To będzie niezwykłe i jedyne tego typu wydarzenie w naszym kraju, więc już dziś wraz z Prezesem Aeroklubu Nadwiślańskiego Hanną Gołuńską zapraszamy do Grudziądza. Naszą i Państwa obecnością nad Wisłą uczcimy lotników, którzy w podniebnych bitwach walczyli o odzyskanie niepodległości przez Polskę – mówi Prezydent Grudziądza Robert Malinowski. 

Bohater tego dnia – Artur Kielak jest wielokrotnym reprezentantem Polski na Mistrzostwach Świata i Europy w akrobacji samolotowej i członkiem Akrobacyjnej Kadry Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej. Jest mistrzem akrobacji samolotowej. Lata „do góry nogami” z prędkością przekraczającą 400 km/h. I część jego umiejętności będziemy mogli podziwiać w naszym mieście. Więcej informacji o pilocie znaleźć można na stronie: http://www.arturkielak.com/.

Warto dodać, że 15 sierpnia zgodnie z tradycją obchodzić będziemy Święto Wojska. Ponadto zaplanowano pokazy Straży Pożarnej i Policji pn. „Bezpieczne wakacje”. 

Program:
– godz. 9.40, Plac Niepodległości – złożenie wieńców pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego,
– godz. 10.00, Bazylika Kolegiacka – Msza Święta z udziałem wojskowej asysty honorowej,
– godz. 11.15, Rynek – uroczystość patriotyczna pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego,
– godz. 12.15-15.00, Błonia Nadwiślańskie – pokaz sprzętu wojskowego,
– godz. 15.00-16.30, Błonia Nadwiślańskie w pobliżu Mariny – pokazy Straży Pożarnej i Policji.

 

kurier.pap

Brak komentarzy

Dodaj komentarz