Ziobro chce nowej zasady budowy dróg: dostajesz pieniądze dopiero, jak zapłacisz podwykonawcy

W sprawach między innymi budowy dróg i autostrad wprowadzimy jasną zasadę: dostajesz pieniądze dopiero, jak zapłacisz podwykonawcy – zapowiedział 16 lipca minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Zapowiedział też nowy sposób rozstrzygania sporów między wykonawcami a podwykonawcami.

  • Na nowe przepisy mają składać się cztery filary: obowiązkowy rachunek powierniczy, szybki tryb administracyjny, komisja inwestycji drogowych oraz przepisy karne.
  • W myśl nowych zasad dopóki wykonawca się nie rozliczy z podwykonawcami, dopóty nie dostanie pieniędzy od głównego inwestora.
  • „Państwo ma działać, nie ma być tylko teoretyczne” – powiedział Zbigniew Ziobro.

Zbigniew Ziobro wraz z wiceministrem sprawiedliwości Marcinem Warchołem oraz m.in. senatorami PiS Janem Żarynem, Rafałem Ambrozikiem oraz posłem PiS Grzegorzem Wojciechowskim zaprezentowali propozycje nowych rozwiązań prawnych mających zapobiegać „nadużyciom koncernów przy budowie dróg i autostrad”. „Dzisiejsza konferencja ma jedno przesłanie. Mówimy, że chcemy zaproponować rozwiązania, które raz na zawsze ukrócą bezkarność i oszukańcze praktyki, które mają miejsce w stosunku do podwykonawców robót budowlanych i robót drogowych w Polsce” – zaznaczył minister sprawiedliwości. 

Jak dodał Ziobro, „wprowadzimy zasadę, że będzie istniał fundusz, na który będą trafiać pieniądze”. „Zanim główny wykonawca, główne konsorcjum, z reguły zagraniczna wielka firma budowlana, otrzyma pieniądze na swój rachunek, musi udowodnić, że zapłaciła podwykonawcy” – wskazał. 

„Pierwszym jest obligatoryjny rachunek powierniczy. Dopóki wykonawca się nie rozliczy z podwykonawcami, dopóty nie dostanie pieniędzy od głównego inwestora czyli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad” – mówił wiceminister. 

Drugi filar – jak przekazał – „polega na wprowadzeniu specjalnego, szybkiego trybu administracyjnego, gdzie w głównej roli występuje Inspektor Nadzoru Budowlanego”, który ma stwierdzać zgodność wykonania umów z jej zapisami. „Wówczas będzie wydawał tzw. +zaświadczenie drogowe+, które następnie będzie podstawą do orzekania przez sądy” – poinformował Warchoł. Dodał, że procedura ta będzie „wolna od jakichkolwiek kosztów oraz kruczków prawnych”. 

Trzeci filar ma stanowić „komisja inwestycji drogowych”. „Ta komisja będzie składać się z jedenastu osób, będzie rozpatrywać odwołania od ‚zaświadczenia drogowego’ wydanego przez Inspektora Nadzoru Budowlanego w krótkim terminie 14 dni” – podkreślił Warchoł. Zapowiedział też, że komisja ma być „organem administracji, a nie sądem”. 

„Ostatnia bardzo ważna zmiana to przepisy karne. Mamy nowe typy przestępstw w takiej postaci, że ten kto uzależnia wypłatę wynagrodzenia lub części wynagrodzenia za wykonaną usługę od okoliczności nieprzewidzianych w umowie, będzie podlegał karze pozbawienia wolności do lat dwóch” – mówił wiceszef MS. 

„Państwo ma działać, nie ma być tylko teoretyczne. Chcemy tymi rozwiązaniami pokazać, że tak będzie się działo” – oznajmił Zbigniew Ziobro. 

 

 

 

budownictwo.wnp.pl

Brak komentarzy

Dodaj komentarz